Arsyeja pse nuk mund të largohemi nga një “njeri i gabuar”

Arsyeja pse nuk mund të largohemi nga një “njeri i gabuar”

111
0

Të gjithëve na ka ndodhur ndoshta kjo: E kuptojmë që personi që kemi përballë nuk është për ne, se marrëdhënia jonë me të është një kronikë shkatërrimi i parathënë, e megjithatë nuk mund t’i rezistojmë. Dhe kështu, ne ngecim, dhe derisa të arrijmë të ngecim, i kemi dhënë javë, muaj, madje vite të jetës sonë këtij pasioni.

 

Por cilat sjellje të tij janë një “këmbanë” se ai nuk është i duhuri për ne dhe çfarë na mban pranë tij?

 

  1. Nuk është konsistente. Ai anulon takimet tona ose thotë se do të na telefonojë në mbrëmje – dhe jep shenja jete dy ditë më vonë. Dhe nëse përpiqemi të kërkojmë një shpjegim, justifikimet e tij janë të paktën qesharake.

 

  1. Ai na mban jashtë jetës së tij. Jo vetëm që nuk kemi takuar kurrë ndonjë nga miqtë apo familjen e tij, por ai shmang edhe të na flasë për jetën e tij jashtë takimeve tona – ai mund të martohej lehtësisht me katër fëmijë.

 

  1. Sjellja e tij ndryshon vazhdimisht. Njëri duket marrëzisht i dashuruar pas nesh, tjetri është më i ftohtë se akulli. Le të mos çuditemi nëse një ditë na bën fantazma, humori në përgjithësi nuk është një shenjë e mirë.

 

  1. Duket se ka një ushtri grash pas tij. Edhe nëse nuk i kemi takuar, as dëgjuar asgjë për ta, e ndiejmë frymën e tyre të nxehtë nga pas sa herë që e përqafojmë, e puthim dhe ai në vend që ta lëmë veten në momentin tonë, shikon majtas e djathtas.

 

  1. Ai mbart shumë brenda tij. Ne e kuptojmë që në fillim se ai do të nxiste seanca të panumërta psikoterapie me të kaluarën e tij të torturuar, por mendojmë se kemi fuqinë për ta shpëtuar atë, edhe nëse diploma jonë më e afërt është në terapi fizike. Gabim, gabim i madh. Rezultati do të jetë që edhe ne të ngarkohemi me disa nga barrat e tij.

 

  1. Nuk bën plane me ne. Ndonjëherë na krijohet përshtypja se ai organizon takime me ne në minutën e fundit, vetëm nëse nuk ka asgjë më të mirë për të bërë atë ditë. Nëse përsëri sugjerojmë që të bëjmë diçka së bashku edhe për 3-4 ditë, ai na përtyp. E sigurt është se ne meritojmë diçka më të mirë.

 

  1. Ai nuk është veçanërisht i investuar në takimet tona. Ai thjesht preferon që ne të takohemi në shtëpinë e tij ose në shtëpinë tonë. Ndoshta sepse nuk i intereson të investojë kohë, para apo energji në një mbrëmje me ne, por vetëm kënaqësi romantike.

 

  1. Ai na kujton vazhdimisht se nuk është “gati” apo “i duhuri” për një lidhje. Se ai nuk është tipi i angazhimit, ose se së fundmi ka dalë nga një ndarje e vështirë dhe nuk është në një “fazë” tani. Por të mos çuditemi nëse pas pak muajsh e shohim edhe të martohet me dikë tjetër.

 

  1. Ai është haptazi indiferent ndaj nevojave tona. Kur jemi në errësirën tonë, ai nuk do të nxitojë drejt nesh. Kur i përshkruajmë një problem, ai mund të mos kujtojë se çfarë i thamë brenda pak minutash. Ai është “diku tjetër” dhe ky është ndoshta treguesi më i fortë se thjesht nuk ia vlen të humbasë kohë me të.

 

Por pse nuk themi le të shkojmë?

 

Sepse seksi me të është perfekt. Por sa kohë do të na mbajë pranë tij ky pasion? Është vetëm çështje kohe, kur të fillojmë të shohim se kush është në të vërtetë dhe si sillet me ne, ai shuhet. Le të shpresojmë të paktën kështu.