9 pije natyrale për të djegur dhjamin e barkut gjatë gjumit

9 pije natyrale për të djegur dhjamin e barkut gjatë gjumit

716
0

 

Lëng kastraveci

Shtrydh lëngun e kastravecit dhe hollojeni me pak ujë. Mund të shtoni xhenxhefil ose limon. Pijeni çdo natë për një muaj. Kastravecat janë të pasura me antioksidantë, fibra, minerale dhe vitamina, ndihmojnë në uljen e nivelit të sheqerit në gjak.

 

 

Lëng molle

Ka veti antibiotike dhe antibakteriale.

 

Pirja e ujit me limon

Kjo jo vetëm do të ndihmojë në humbjen e peshës, por edhe në pastrimin e gjakut dhe lëkurës.

 

Çaj xhinxheri

Xhenxhefili ka veti të njohura mjekësore, por gjithashtu punon në mënyrë efektive kundër obezitetit. Mund t’i shtoni pak limon dhe mjaltë për më shumë shije.

 

Lëng ananasi

Eshtë i pasur me antioksidantë dhe fibra. Një gotë lëng ananasi nuk është vetëm freskuese, por gjithashtu ndihmon në përshpejtimin e metabolizmit.

 

Smoothie të gjelbër

Në një blender kombinoni kastravecin, majdanoz, limon dhe 1/2 gotë ujë. E trazoni mirë dhe pijeni.

 

Çaj luleradhiqeje

Ky çaj është efektiv në lehtësimin e fryrjes, urthit dhe çrregullimeve të tjera të stomakut. Si diuretik natyror, çaji i luleradhiqes ndihmon gjithashtu për të hequr lëngjet e tepërta nga trupi.

 

Çaj jeshil

Përmbajtja e kafeinës në çajin e gjelbër është e vogël, kështu që ndihmon trupin të relaksohet. Si dhe përshpejton metabolizmin.

 

Lëng qitroje

Nuk mund të hahet vetëm për humbje peshe. Mund të shtoni pak mjaltë dhe kanellë për më shumë shije.