12 Shenja të Heshtura që Mushkëritë Tuaja Janë në Telash të Madh

12 Shenja të Heshtura që Mushkëritë Tuaja Janë në Telash të Madh

866
0

Një kollë që thjesht nuk do të largohet, lodhja për të marrë frymë kur ngjitni shkallët dhe ngjirja e zërit mund të jenë duke ju munduar. Ja çfarë duhet të dini për këto dhe simptoma të tjera ndonjëherë të papritura të sëmundjes së mushkërive.

 

Ju keni ënjtje, dhimbje dhe mpirje në njërën këmbë

 

Në pamje të parë, kjo nuk duket sikur do të ishte ndër simptomat e sëmundjes së mushkërive.

 

Por këto probleme të këmbëve mund të jenë një shenjë që ju keni trombozë të thellë të venave, një mpiksje gjaku në këmbën tuaj, thotë Andrea McKee, kryetar i onkologjisë rrezatuese në Massachusetts. McKee është gjithashtu pjesëtar në Panelin Këshillëdhënës Mjekësor të Kancerit të Mushkërive dhe është ndihmës për përhapjen e vetëdijes dhe edukimin tek gratë të kancerit të mushkërive.

 

Rreziku këtu është se gjaku i mpiksur mund të shkëputet dhe të futet në mushkëri, një gjendje e quajtur embolia pulmonare. Një mpiksje në mushkëri mund të bllokojë rrjedhën e gjakut dhe të shkaktojë dëme serioze.

 

Shenja të tjera përfshijnë gulçim, probleme me frymëmarrjen dhe dhimbje në gjoks. Është e rëndësishme të merrni ndihmë sa më shpejt që të keni mundësi sepse 30 përqind e pacientëve me këtë gjendje vdesin, raporton Instituti Kombëtar i Zemrës, Mushkërive dhe Gjakut.

 

Frymëmarrja shkurtohet

 

Një e ftohur ose grip mund të jetë vetëm diçka kalimtare për ju. “Nëse keni një problem të mushkërive ose nëse jeni nën një stres shumë të madh ose po përballeni me një ngjarje të rëndësishme jetësore, jeni më të prirur për të zhvilluar një infeksion bakterial mbi të ftohtin tuaj”, thotë Dr. Meki.

 

Dhe funksioni i kompromentuar i mushkërive mund të kthehet në pneumoni bakteriale ose bronkit. Ju do të duhet një vlerësim mjekësor për të përcaktuar problemin dhe antibiotikë për t’u rikuperuar.

 

Ju keni filluar të merrni ashensorin në vend të shkallëve

 

Nëse ndjeni sikur ju merret fryma gjatë aktiviteteve normale dhe keni zhvilluar një kollë kronike (pa qenë më parë të ftohur) ose keni shkurtim të frymëmarrjes, mjeku juaj mund të testojë për COPD (sëmundje pulmonare obstruktive kronike).

 

Është shkaku i tretë kryesor i vdekjeve në botë sipas ALA.

 

Plus, shumë njerëz mendojnë se shkurtimi i frymëmarrjes gjatë shëtitjes në një park ndodh vetëm kur plakeni, por kjo nuk është domosdoshmërisht një taksë normale e të plakurit.

 

Merrni frymë me zor

 

“Ne u them pacientëve që nëse ndiheni sikur nuk mund të merrni frymë thellë, duhet të shihni mjekun tuaj,” thotë Dr.Meki.

 

Mjeku juaj do t’ju sigurojë për sëmundjet e mundshme si COPD apo edhe aneminë (të cilat mund të zbulohen me një test të thjeshtë gjaku). Një tjetër shkak i mundshëm i marrjes së frymës është astma në fillimin e të moshës së rritur, e cila është më e rëndë sesa astma që zhvillohet në fëmijëri, sipas hulumtimit në Rishikimin e frymëmarrjes Evropiane.

 

Në fakt, 10 përqind e të rriturve mbi 65 vjeç mund ta kenë atë, dhe mund të shkaktohet nga kushte si sinusiti kronik.

 

Kollë me gjak

 

Kjo është një nga simptomat më alarmante të sëmundjes së mushkërive dhe ka të ngjarë të ju dërgojë menjëherë tek mjeku. (Gjaku mund të jetë i kuq i ndritshëm ose më shumë në ngjyrë kafe.)

 

Ndërsa kjo simptomë mund të jetë një shenjë e kancerit të mushkërive, thotë Dr McKee, nuk do të thotë që e keni atë. Shumë gjëra të tjera mund të shkaktojnë që ju të keni kollë me gjak, nga beninja (një muskul i barkut i tërhequr) deri në bronkiti kronik ose emfizema, vëren Klinika Mayo.

 

Por kjo nuk është diçka për të injoruar ose për t’u lënë mënjanë nga frika e asaj se çfarë po ndodh vërtet.

 

Zëri ndryshon

 

Kushtojini vëmendje nëse dikush komenton që zëri juaj tingëllon ndryshe. Mund të jetë po aq e thjeshtë sa një ftohje, por ngjirja që zgjat më shumë se dy javë mund të jetë ndër simptomat më serioze të sëmundjes së mushkërive.

 

Për shkak se njerëzit me COPD nuk mund të mbajnë sa më shumë ajër në mushkëri, ata mund të pësojnë ndryshime në zërin e tyre ose të kenë probleme të nxjerrin fjalët, sipas një studimi egjiptian.

 

Ju keni dhimbje në dukje rastësore të shpatullave

 

Në shumicën e rasteve, dhimbja e shpatullave vjen nga një muskul i tendosur ose nga inflamacioni. Por nëse nuk keni bërë asgjë për të dëmtuar muskulin tuaj dhe dhimbja zgjat me javë të tëra pa ndonjë shenjë se mund të pushojë, ndoshta do të dëshironi të shihni një mjek për të përjashtuar kancerin e mushkërive – veçanërisht nëse jeni duhanpirës.

 

Disa lloje të tumoreve të mushkërive mund të mpiksin nervat që furnizojnë supet, kjo është arsyeja pse disa nga simptomat më të hershme të sëmundjes së mushkërive mund të përfshijnë dhimbje në shpatulla.

 

Thonjtë e gishtave tuaj po bëhen blu

COPD nuk i lejon indet tuaja të marrin mjaftueshëm oksigjen, gjë e cila mund të çojë në ndryshime të ngjyrave në pjesë të caktuara të trupit. Në mënyrë të veçantë, vëzhgoni cianozën në buzë, thonjtë dhe lëkurën, gjë që mund t’i bëjë ata të kthehen në ngjyrë si blu, gri ose vjollcë të errët.

 

Ndryshimi i ngjyrës mund të fillojë ngadalë dhe të bëhet progresivisht më i dukshëm pasi sëmundja përparon, ose mund të shfaqet papritmas gjatë një sulmi akut të COPD. Nëse ky është rasti, vizitoni mjekun tuaj menjëherë.

 

Po humbni peshë

 

Midis 40 dhe 70 përqind e njerëzve me COPD përjetojnë humbje të papritur të peshës. Këto kile të rëna janë një shenjë që trupi nuk është në gjendje të funksionojë me efikasitet.

 

Trupi juaj është duke djegur kalori vazhdimisht vetëm për të realizuar funksione themelore si frymëmarrja, por muskujt e njerëzve me COPD duhet të punojnë më shumë për të vazhduar me kërkesat e trupit, duke djegur rreth dhjetë herë më shumë kalori për të marrë frymë sesa njerëzit pa sëmundje të mushkërive, sipas Institutit të mushkërive.

 

Humbja e peshës vetëm nuk është e mjaftueshme për të treguar problemet e mushkërive, por nëse shoqërohet me simptoma të tjera të sëmundjes së mushkërive, kërkoni kontroll nga mjeku juaj.

 

Kolla ju mban zgjuar natën

 

Është e lehtë për të qetësuar një kollë kronike nëse shfaqet vetëm natën, por për njerëzit me astmë, kollitja gjarë natës duhet të kontrollohet.

 

Shtrati juaj është një vend strehimi për grimcat e pluhurit, kështu që duke kaluar orë të tëra me fytyrë në jastëkun tuaj mund të shkaktojë një sulm të astmës, thotë Timothy McGee, DO, një pulmonolog në Spitalin Qendror DuPage të Mjekësisë në Illinois.

 

Plus, trupi juaj fillon të prodhojë më shumë hormone kortizol të stresit gjatë natës, gjë që çon në inflamacion të rrugëve të frymëmarrjes që përkeqëson simptomat, shton ai. Mos hezitoni të pyesni mjekun tuaj për një trajtim e astmës – pa kujdesin e duhur, astma mund të dëmtojë përgjithmonë rrugët e frymëmarrjes.

 

Jeni të rraskapitur gjatë gjithë kohës

 

Kur jeni lodhur, një gjumë i mirë i natës mund t’ju rinojë; kur të lodheni, as gjithë gjumi i botës nuk do t’ua rikthejë energjinë tuaj.

 

Mund të jetë një simptomë e një mori sëmundjesh, përfshirë kancerin. Për pacientët me kancer të mushkërive në veçanti, lodhja mund të burojë nga fakti se zvogëlimi i funksionit të mushkërive ndikon në trupin tuaj, sipas Aleancës së Kancerit të mushkërive.

 

Nëse përveç simptomave të tjera të mundshme të sëmundjes së mushkërive ndiheni edhe të lodhur, bisedoni me mjekun tuaj.

 

Nuk keni asnjë simptome

 

Kanceri i mushkërive është diçka për të cilën nuk doni kurrë të mendoni, por lajmi i frikshëm është se kanceri i mushkërive në fazën e hershme rrallë vjen me simptoma, thotë doktor McKee.

 

“Zakonisht kanceri i mushkërive që në fazën 1 zbulohet rastësisht,” thotë ajo. Kjo mund të ndodhë për shkak se një pacienti ka nevojë për një rreze X kraharori ose shpine për diçka krejtësisht tjetër.

 

Deri në kohën kur simptomat e tjera shfaqen – dhimbje shpine, dhimbje koke, lodhje – kjo është shpesh një shenjë që përhapet në pjesë të tjera të trupit. Kjo është arsyeja pse, nëse jeni në rrezik të lartë për kancer në mushkëri (jeni mbi 55 vjeç dhe keni një histori 30-vjeçare të pirjes së duhanit), ju duhet të kontrolloheni me një skanim CT me dozë të ulët.

 

Si t’i mbani mushkëritë e shëndetshme

 

“Gjëja më e rëndësishme që mund të bëni është të shmangni përdorimin e duhanit,” thotë Dr McKee.

 

“Njerëzit duhet të kuptojnë se mushkëritë janë filtra që sjellin oksigjenin në pjesën tjetër të trupit tuaj dhe ndihmojnë në pastrimin e kancerogjenëve dhe mbetjeve të tjera jo të shëndetshme,” shton ajo. Dhe nuk doni t’i bllokoni ato filtra. Trajtojini mirë ato.