10 këshilla për të kursyer para që mund të dëshironi t’i provoni...

10 këshilla për të kursyer para që mund të dëshironi t’i provoni tani

313
0

Në jetë, ka gjithmonë rrugë të shkurtra për të lehtësuar çdo vështirësi. Dhe kur vjen puna për të kursyer disa para në portofolin tuaj, ka disa këshilla që do t’ju ndihmojnë të arrini në fund të muajit të sigurt dhe të shëndoshë. Pra, nëse keni qenë duke luftuar për të vazhduar me financat tuaja personale, mos u stresoni më sepse është më e lehtë nga sa mendoni. Ne e dimë se sa kaotike mund të jetë të vazhdosh me faturat e tua. Kështu që ne zbuluam disa truke të zgjuara dhe të thjeshta për t’ju ndihmuar të kurseni para. Pas aplikimit të këtyre ndryshimeve të vogla në rutinën tuaj, ju premtojmë se do të shihni rezultate, madje mund të jeni në gjendje ta shpërbleni veten në fund të muajit.

 

Mbushni gazin të hënën në mëngjes.

Kjo është mënyra juaj për ta nisur javën fuqishëm. Mbushja me karburant të hënën në mëngjes është dëshmuar të jetë një veprim i zgjuar nëse doni të kurseni disa para. Të hënat janë një ditë kur pikat e karburantit janë përgjithësisht më të qeta për sa i përket trafikut. Ndërsa java përparon, çmimet kanë më shumë gjasa të rriten dhe, për rrjedhojë, ditët më të këqija për të furnizuar me karburant janë të premtet. Pra, harroni të urreni të hënën dhe mbusheni veten me energji ashtu si bëni makinën tuaj.

 

Paketoni drekën kur shkoni në zyrë.

Mund të jetë joshëse kur jeni në zyrë dhe kolegët tuaj po porosisin ushqim për dërgesë. Por e vërteta është se ju mund të kurseni deri në rreth 294 dollarë në muaj nëse vendosni të anashkaloni porosinë. Përgatitja e vakteve tuaja para kohe dhe paketimi i drekës mund t’ju ndihmojë të kurseni disa para dhe në vend që të shpenzoni para çdo ditë për të ngrënë jashtë, mund ta ruani për një rast të veçantë.

 

Hiqni produktet tuaja të etiketuara me markë.

Ndonjëherë ne e lejojmë veten të udhëhiqemi nga markat e modës pa marrë parasysh koston e tyre . Edhe kur ne kemi tashmë produktet tona të preferuara me emrin e markës, është një ide e mirë të shqyrtojmë kalimin në alternativa të tjera të etiketuara me markë. Për shembull, për produkte të tilla si drithërat apo makaronat, mund të gjeni alternativa më të lira në supermarket pa kompromentuar shijen. Në shumicën e rasteve, ato janë po aq të mira sa emri i markës, prandaj provoni!

 

Shkoni vetëm me para.

Kjo mund të duket si një këshillë paksa e ndërlikuar, por është më e lehtë se sa tingëllon. Dhe, në fakt, ky është një hap i parë i mirë për të filluar të jeni më të vëmendshëm për shpenzimin e parave tuaja. Ju mund të filloni ta bëni këtë në baza javore, duke kufizuar përdorimin tuaj të kartave të kreditit dhe duke u mbështetur në para. Njerëzit priren të kujdesen më mirë për paratë e tyre kur ato janë në para. Kështu që përpiquni t’i mbani shpenzimet tuaja më të mëdha në kartën tuaj dhe për pjesën tjetër, përdorni vetëm para.

 

Ndiqni rregullin 50/30/20.

Kjo është formula e përsosur sekrete për të mbajtur portofolin tuaj të lumtur në fund të muajit. Vetëm ndiqni këtë rregull: 50% e të ardhurave tuaja duhet të shkojnë për nevojat tuaja kryesore, si faturat, qiratë, ushqimin dhe shlyerjen e borxheve. 30% shkon për kohën e lirë, dhe 20% e mbetur duhet të futet në kursimet tuaja. Pra, nëse doni të mbani një mënyrë jetese më të zgjuar, qëndroni larg fitimit vetëm për argëtim dhe shpenzoni fitimet tuaja me përgjegjësi për faturat.

 

Përdorni rregullin 24 orësh për blerjet online.

Ne e dimë se sa emocionuese është të blesh online. Në shumicën e rasteve, blerjet online bëhen me impuls, ndaj për të shmangur keqardhjet në të ardhmen, ja disa këshilla. Ndiqni rregullin 24 orësh. Nëse mendoni se jeni gati të blini një artikull jo thelbësor, ju lutemi prisni 24 orë përpara se të shtypni butonin “shto në shportë”. Në këtë mënyrë, do të keni kohë të mendoni për të dhe të vendosni nëse ia vlen apo jo.

 

Përgjysmoni përdorimin e detergjentit të rrobave.

Detergjenti i rrobave mund të jetë një nga produktet më të shtrenjta që keni në shtëpi. Për të kursyer disa qindarkë, ju rekomandojmë që të siguroheni që të përdorni sa më pak detergjent të sugjeruar. Shumica e detergjenteve në treg janë shumë të përqendruar, kështu që nuk duhet të shqetësoheni për mos shtimin e mjaftueshëm të produktit.

 

Kultivoni zarzavatet tuaja në shtëpi.

Është koha për të qenë më të gjelbër! Nëse keni hapësirë ??të mjaftueshme në shtëpinë tuaj, ju rekomandojmë që të kultivoni vetë perimet tuaja. Dhe mos u shqetësoni se nuk keni një sipërfaqe të madhe për t’u rritur, ka disa perime, si domatet dhe rrepkat, që rriten lehtësisht në kontejnerë. Kjo jo vetëm që do t’ju ndihmojë të kurseni para në dyqan ushqimor, por gjithashtu do të keni produkte më të freskëta dhe mund të zhvilloni një hobi të ri.

 

Kaloni në ndriçimin LED.

Kjo është koha juaj për të investuar më zgjuar. Ndërrimi i llambave tuaja të zakonshme me ndriçim LED është një ide e mirë nëse doni të kurseni të paktën 75% të energjisë. Ndriçimi LED gjithashtu mund të zgjasë 25 herë më shumë se llambat inkandeshente. Pra, në terma afatgjatë, kjo barazohet me kursime të konsiderueshme.

 

Lajini rrobat me ujë të ftohtë.

Këtu është një këshillë tjetër për larjen e rrobave. Kur përdorni makinën larëse, gjithmonë shkoni për ujë të ftohtë. Kjo sepse kur përdorni ujë të nxehtë, deri në 90% të energjisë elektrike të përdorur në lavatriçe është për shkak të ngrohjes. Pra, kalimi në ujë të ftohtë mund t’ju kursejë 63 dollarë në vit nga faturat e energjisë elektrike.