Zgjedhjet presidenciale, masa të larta sigurie  në Afganistan

Zgjedhjet presidenciale, masa të larta sigurie  në Afganistan

190
0

Votimi në zgjedhjet presidenciale në Afganistan, po zhvillohet në mes të sigurisë së madhe dhe kërcënimeve nga kryengritësit.

Dhjetëra mijëra forca afgane janë vendosur në të gjithë vendin për të kundërshtuar militantët talibanë që janë zotuar të shënjestrojnë qendrat e votimit.

Votimi i vonuar dy herë po zhvillohet pasi bisedimet e paqes Taliban-SHBA u rrëzuan në fillim të këtij muaji.

Ndërkohë, dy kandidatët kryesorë janë kryetari aktual, Ashraf Ghani dhe shefi ekzekutiv, Abdullah Abdullah.