Turqia nuk gjen qetësi, një tjetër tërmet u fuqishëm godet vendin

Turqia nuk gjen qetësi, një tjetër tërmet u fuqishëm godet vendin

153
0

Sërish lëkundje të forta të tokës në Turqi. Një tërmet me magnitudë 4,5 ballë tronditi kryeqytetin e Turqisë Ankaranë  mbrëmjen e djeshme 10 janar. Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) tha në faqen e tij të internetit se epiqendra e tërmetit ishte rrethi Kalecik.

 

Guvernatori i Ankarasë, Vasip ?ahin tha se deri më tani nuk ka pasur humbje të jetës ose pronës në Kalecik.

 

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm me madhësi 6.6 tronditi qytetin e tretë më të madh të Turqisë Izmir, duke vrarë të paktën 115 dhe duke lënë më shumë se 1.000 viktima.