Turi i maturës dhe Gomari i diktaturës/ Nga Lefter Maliqi

Turi i maturës dhe Gomari i diktaturës/ Nga Lefter Maliqi

22
0

Turi i matures dhe Gomari i diktatures👎..Turi fiton provimin…. Gomari fiton pushtetin…le të presim testin e radhes…Bashke me eklipsin dhe solsticin veror duket se po i afrohemi fundit te qershorit, nje muaji te ngjeshur me ngjarje e histori ku pikasin; Turi i Matures( shteterore) dhe Edi i Diktatures( shteterore) . Jo pa qellim vendosa shenjen e barazimit mes te dyve; sepse sado ne dilema e trilema t’i kene futur shqiptaret; te dy personazhet ngjajne çuditerisht shume. I pari mbeti nje hije e se shkuar e se tashmes,se fatin e tij nuk e di njeri. Me shume gjasa shkembinjte imagjinare e kane perpire pasi ia copetuan keqas varken. Ai do vazhdoje te thirret Turi i matures pikerisht per kete. Nderkaq personazhi tjeter; Edi i Diktatures, ne varkén e krimit e te korrupsionit tashme dridhet se ka 3 Shembinj perpara dhe popullin si mal. Turi i matures do ta kish keshilluar te ndrronte varke ose te vizitohej ne nje mjek, por drejtuesi i varkes se krimit nuk degjon njeri. Nuk sheh as qe ka Venecian kunder,osce-odhir kunder, PE me 534 vota kunder si asnjeher me pare . Nuk kupton qe nuk ka nje shkemb perball si Turi por tre shkembinj gjigand,nuk perplaset mes dallgeve si Dvorani me shoket e shitur por mes shkembinjve.

Acarohet Edi i Diktatures; Rrezon nga varka e tij Dvoranin,sic ka rrezuar me pare shoket Kocon,Fidelin,Beson,Tahirin,Markun,Gjushin,Bushatin,Blushin,Daden,Doklen,Qazimin,Cukon,Ndoken,Roshin,Kajmakun,Peleshin,Dashin …. por prape shkembinjte jane aty kokeforte e te patjetersueshem ashtu si historia dhe e verteta. Dihet fati i Ed Diktatures; varka e Rilindjes do permbyset bashke me te. Shkembinjte do jene aty dhe per shume shekuj. Shpejt do vije dita qe deti do qetesohet , qe edhe shkembinjte do jene pjese e peisazhit te historise pa Edvinè pa diktature, pa Turin e pa shpurë….