Tirana e Nones se Fevziut dhe Porto Palermo e gjysherve te himarioteve!

Tirana e Nones se Fevziut dhe Porto Palermo e gjysherve te himarioteve!

266
0

Nga Nikollaq Neranxi

 

Pak dite me pare, Blendi Fevziu kishte ftuar ne emision, Artan Lamen, Drejtor i Pergjithshem i Kadastres, ai qe per vite me rradhe si drejtor i ALUIZNI-t, i rezervoi Rames nje “One men Show “ te neveritshem, teksa ndante para kamerave, certifikata pronesie edhe tek ata qe kishin ndertuar ne toka te zaptuara. Por kur vinte puna per te folur per grabitjet e pronave te trasheguara ne bregdet, Lame nuk kishte asgje per te thene! Flisnin vetem mediat pro qeveritare duke thene qe ca gardhe dhe ca lavazhe po prishen, se ne fakt keta rilindasit jane fenomenale, vetem kur nxjerrim armet dhe vrasin njeri tjetrin per prona, pranojne qe ka nje problem.

 

Pra nga Lamja nuk prisja asgje as kete here! Por prisja pyetjet qe te gozhdonin Lamen. Dhe ato duhej ti bente Fevziu! Por si per cudi, para nje harte te Porto Palermos, Fevziu vendosi te komentoje, jo te pyese! Si fillim, drejtuesi i Opinion tha qe eshte e pamundur te kete prona private ne ate zone, sepse ajo ka qene zone ushtarake. Me pas tregoi shqetesimin e tij se si pronaret do benin aty vilat e tyre ne ato toka, nderkohe qe duheshin bere resorte! Prandaj e shoh te udhes qe te shpjegoj nja dy gjera, si banor autokton i Himares!

 

Si fillim duhet thene se historia e Himares nuk fillon me vendosjen e regjimit te Hoxhes, pra meqe Porto Palermo ka qene zone ushtarake, atehere na qenka shteterore! Kjo nuk eshte e vertete! Ne ate zone nuk ka prona shteterore, as ne shkemb dhe as ne fushe. Ne shekuj banoret qe kane jetuar aty, kane patur kullotat e tyre, vreshtat e tyre dhe diheshin te kujt jane dhe askush nuk futej tek prona e tjetrit! Nuk e di se kush ka marre prona aty, por di qe pyetja duhej shtruar, se kush jane ata pronare?

 

Nese jane te zones. patjeter qe ju takon, madje i duhej kerkuar llogari Lames pse nuk iu kane dhene akoma certifikatat e pronesise per ato toka nderkohe qe kane legalizuar shtepi edhe ne Bathore! Por nese ne ato toka, figuron pronar dikush qe ka ardhur nga Laci apo Burreli psh, dhe ka grabitur ose ka dhene ndonje lek tek ndonje pushtetar, ai duhet larguar qe aty sepse nuk i takon.

 

Asnje himariot nuk shkon ne Lac ose ne Burrel te grabise toka. Dhe pasi te behet ky pastrim, le te vije investitori dhe tja bleje pronareve token! Pra qe te jene te gjithe te qarte, nuk ka toka shteterore ne ate zone! Ose e thene ndryshe, sic e ka Fevziu, Tiranen e Nones (titulli i librit) dhe kur kemi ardhur ne Tirane per te jetuar, token e kemi blere, edhe ne himariotet, e kemi token e Himares, te trasheguar nga te paret tane, pra eshte e jona! U kuptuam besoj!