Stambolli goditet nga një stuhi e madhe, erërat e forta shkaktojnë kaos...

Stambolli goditet nga një stuhi e madhe, erërat e forta shkaktojnë kaos në qytet dhe anulojnë udhëtimet me tragete

167
0

Qyteti më i madh i Turqisë u godit nga një stuhi e rëndë të martën herët, me pemë dhe çati të rrëzuara.

Stuhia filloi me shi të lehtë në rrethet evropiane të Stambollit duke përfshirë Sultangazi, Gaziosmanpasa, Bakırkoy, Bagcılar, Beyoglu, Kagithane, Bayrampasa dhe Esenler.

Erërat e forta rrëzuan një pemë jashtë stacionit të trenit Florya por nuk ndikuan në shërbimet. Pema u hoq nga stafi në stacion.

Në Atakoy, një pemë shkaktoi dëme në një makinë të parkuar kur ajo ra mbi automjet.

 

Disa shërbime të trageteve në qytet janë anuluar për shkak të erërave të forta, thanë të martën operatorët lokalë.

 

Kompania e Autobusëve të Detit të Stambollit (IDO) tha se anuloi disa shërbime, duke përfshirë linjat midis provincave të Stambollit dhe Bursës.

 

City Lines të Stambollit, të drejtuara nga Komuna Metropolitane e Stambollit, anuluan gjithashtu disa shërbime për shkak të erërave të forta.