Sot votohet qeveria e re “Rama”

Sot votohet qeveria e re “Rama”

122
0

Kuvendi mblidhet të hënën pasdite për të miratuar shkarkimin e zëvendëkryeministrit dhe të 6 ministrave dhe zëvendësimin e tyre me teknicienë, të propozuar nga Partia Demokratike, në zbatim të marrëveshjes së arritur më 18 maj, mes kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Qeveria e re “Rama”

Edi Rama (PS) Kryeministër

Ledina Mandia (PD) zv/kryeministre

Dritan Demiraj (PD) Ministër i Brendshëm

Mimi Kodheli (PS) Ministre e Mbrojtjes

Gazmend Bardhi (PD) Ministër Drejtësie

Ditmir Bushati (PS) Ministër i Jashtëm

Helga Vukaj (PD) Ministre e Financave

Milva Ekonomi (PS) Ministre e Ekonomisë

Damian Gjiknuri (PS) Ministër i Energjisë

Sokol Dervishaj (LSI) Ministër i Transporteve

Arben Beqiri (PD) Ministër i Shëndetësisë

Mirela Karabina (PD) Ministre e Arsimit

Eglantina Gjermeni (PS) Ministre e Zhvillimit Urban

 

Edmond Panariti (LSI) Ministër i Bujqësisë

Lefter Koka (LSI) Ministër i Mjedisit

Xhuljeta Kërtusha (PD) Ministre e Mirëqenies Sociale

Mirela Kumbaro (PS) Ministre e Kulturës

Klajda Gjosha (LSI) Ministre e Integrimit

Ministra pa portofol

Ermonela Felaj (PS) Marrëdhëniet me parlamentin

Eduart Shalsi (PS) Për çështjet vendore

Shperndaje