Sot mbërrin në Rinas avioni ushtarak grek me ndihma pas tërmeteve

Sot mbërrin në Rinas avioni ushtarak grek me ndihma pas tërmeteve

150
0

 

Në përgjigje të thirrjes së Autoriteteve shqiptare, Republika e Greqisë do të dërgojë ndihmë humanitare në Tiranë, për përballimin e pasojave dhe lehtësimin e të dëmtuarve prej tërmeteve dhe përmbytjeve që goditën së fundmi Shqipërinë.

Ndihma humanitare greke përfshihet në kuadrin e Mekanizmit Europian të Mbrojtjes Civile, një instrument që koordinon përballimin kolektiv europian të fatkeqësive natyrore. Mbërritja e ndihmave është parashikuar për ditën e nesërme, në orën 09.45,  në aeroportin ndërkombëtar të RINAS-it të Tiranës.

Pritet që avioni i transportit të Aviacionit Luftarak Grek, të sjellë në Shqipëri gjeneratorë, ushqime, ilaçe, tenda, krevate, batanije dhe materiale të tjera të nevojshme.

Të shtunën e kaluar, vendi ynë u trondit nga tri tërmete të fuqishme, mes të cilëve njëri ka qenë me magnitude 5.8 Rihter dhe intensitet mbi 7.5 ballë, i lokalizuar 30 km në veri të qytetit të Durrësit. Sipas IGJEUM-it, ky është tërmeti  më i forti i shënuar në vend në harkun e 20-30 vjetëve të fundit. Tërmetet shkaktuan dëme të mëdha materiale, si dhe mbi 105 të plagosur.

Ndërkohë lëkundje të tjera tërmeti me një magnitudë në zbritje janë ndjerë edhe përgjatë kësaj jave. Më herët, u regjistrua një tjetër tërmet me epiqendër në detin Adritiatik, 6 kilometra në veri të Durrësit.Tërmeti ishte me magnitudë 3.1 me një thellësi prej 10 kilometrash.