Situatë e rëndë nga përmbytjet në Indi, mbi 100 të vdekur

Situatë e rëndë nga përmbytjet në Indi, mbi 100 të vdekur

210
0

 

Më shumë se 100 persona kanë vdekur si pasojë e përmbytjeve të shkaktuara në qytetet Indiane Uttar Pradesh dhe Bihar.

Rreshjet e dëndura të shiut kanë bërë që disa nga qytete indiane të përmbyten dhe si pasojë ka patur edhe viktima.

Për shkak të përmbytjeve, zyrtarët e vendit kanë ndërprerë levizjet e makinave, sherbimet shëndetësore, shkollat dhe furnizimin me energji elektrike.

Një qeveritar i shtetit të Uttar Pradesh raporton se, që nga e enjtja e deri më sot kanë vdekur 93 persona.

Në pjesën lindore të Uttar Pradesh, përmbytja bëri që zyrtarët të zhvendosin 500 të burgosur nga burgu i Ballia në një burg tjetër, pasi uji ka hyrë tek të treja godinat.

Magjistrati shtetëror i vendit, tha për mediat se, zyrtarët po presin miratimin për t’i zhvendosur të gjithë të burgosurit në burgun e Azamgarh, i cili ndodhet 120km larg.

Sipas autoriteteve të vendit, numri i të vdekurve në Bihar është 29.

Rreshjet e dëndura të shiut kanë nisur që të premten, duke përmbytur shumë zona banimi. Ndërkohë qeveria e vendit ka kërkuar nga forcat ajrore të Indisë helikopter dhe makineri për të thithur ujin.

lllaaaa.jpg

_109021457_a464da19-5624-4b9f-aff3-7e0401e056a1.jpg