Si të trajtoni sinusët pa patur nevojë për ndihmën e mjekut

Si të trajtoni sinusët pa patur nevojë për ndihmën e mjekut

493
0

Viruset dhe bakteret priten të vendosen në hapësirat e zonës së frymarrjes, duke shkaktuar kështu forma të mukusit që vështirë se largohen. Mjekët zakonisht përshkruajnë antibiotikë për trajtimin e sinusve, por këto nuk janë opsioni i vetëm. Antibiotikët zakonisht sjellin probleme anësore, prandaj zgjidhje që duhet të provoni më parë është ajo natyrore. Sinusët mund t’i trajtoni me uthull molle Uthulla e mollës është e pasur me antioksidantë, acid malik, vitamina dhe minerale. Përdoret për të trajtuar infeksionet kërpudhore dhe ato bakteriale. Uthulla e mollës ndihmon edhe në parandalimin e ndërtimit të mukusit dhe pastron rrugët e frymarrjes. Fuqia e saj antibakteriale është që të parandalojë zhvillimin e bakterieve në trup. Metoda për përdorimin e uthullës së mollës për të trajtuar sinusët, duhet paraprakisht që të shoqërohet edhe me disa përbërës tjerë. Së pari duhet të dini, që uhtulla e mollës gjithashtu forcon sistemin tuaj imunitar. Përbërësit që ju duhen janë:

 

½ filxhan ujë të vakët

 

½ filxhan uthull molle

 

1 lugë gjelle lëng limoni

 

1 lugë gjelle mjalte ( prefereohet mjaltë manuka)

 

1 lugë e mesme spec i kuq

 

Përgatitja:

 

Përzieni të gjithë përbërësit dhe pini lëngun gjatë ditës