Shumë urime për Sophia Loren, miti i kinemasë feston 85 vjetorin

Shumë urime për Sophia Loren, miti i kinemasë feston 85 vjetorin

273
0

Ajo është artistja italiane me më shumë çmime dhe e njohur në botë dhe një mit i gjallë i kinemasë. Sophia Loren mbush sot 85 vjeç dhe feston një karrierë shumë të gjatë në kinema, që nisi në Vitet 50 dhe që vazhdon ende.

foto galeri

Ajo sapo ka mbaruar xhirimet e filmit të djalit të saj Edoardo Ponti ‘Jeta përpara saj’.

foto galeri

Shumë suksese, 2 filma Oscar dhe 5 Golden Globe, një Kupë Dhelpre, një tjetër çmim Prix në Cannes, 10 çmime David dhe Donatello, Luanin e Arte dhe Ariun e Arte në karrierë.

foto galeri

Të paharrueshëm mbeten filmat me Vittorio De Sica apo filmi i famshëm ‘Coçarja” ku interpretimi i saj u vlerësuar me një çmim Oscar, i pari që i jepej një artisteje në një film jo në gjuhë angleze.

foto galeri

Një rol që e bëri të hyjë përfundimisht në Olimpin e yllit të Hollywoodit. Ajo punoi me Ettore Scola në ‘Një ditë e veçantë’, ‘Na ishte një herë’ e Francesco Rosi dhe në të famshmen ‘Buke, dashuri dhe… të Dino Risi, kapitulli i tretë i serive komike, së bashku me Vittoria De Sica.

foto galeri

Në listën e gjatë të filmave të realizuar prej saj nuk mungojnë bashkëpunimet me regjisorët dhe aktorët ndërkombëtarë, duke nisur me ‘Djalli në çorapet e shkurtra të kuqe’, një film i George Cukor në 1960, deri tek musical ‘Nine’ i Rob Marshall në 2009. Sofia Loren ka hyrë edhe në çmimet Guiness si artistja italiane më e vlerësuar në botë.

foto galeri