Shuhen në lule të jetës vajza dhe djali shqiptar në SHBA, gjithë...

Shuhen në lule të jetës vajza dhe djali shqiptar në SHBA, gjithë shkolla në zi e vaj (FOTO- DETAJE)

179
0

 

Një tragjedi e vërtetë ndodhi dje në SHBA ku një aksident fatal u mori jetën dy shqiptarëve, një vajze dhe një djali vetëm 15 dhe 17 vjeç. Nga aksidenti humbën jetën Altin Nezaj dhe Saniha Çekiç.

Ndërkaq familjarët japin detaje për ceremoninë mortore.

Familja e Xhevdet e Syzana Nezaj, nga familja e Halil Uke Nezaj, njofton komunitetin se shërbimet funeral për djalin e tyre të dashur, Altin Nezaj, i moshës 17 vjeç, do të organizohen ditën e MARTË, 15 Tetor 2019, nga Ora 2.00 .P.M.deri në 9 .P.M, në Shtëpinë mortore:

Rugghiero & Sons Inc. Funeral Home, që ndodhet në adresën:

732 Yonkers Avenue

YONKERS, NY 10704

Tel: 914-375-1400

Varrimi do të bëhet ditën e Mërkurë, 16 tetor 2019, në Kensico Cemetery, në adresën:

273 Lakeviwë Avenue

Valhalla, NY 10595.

Miqtë dhe shokët e shkollës janë në zi për ndarjen e papritur të dy të rinjve të cilët mbetën viktima nga përplasja e dy automjeteve tip Porche dhe Volswagen Jetta.

Shkolla e mesme e lumit Pearl ku dy adoleshentët studionin është në zi dhe mbajti një minutë heshtje.

“Ne e gjejmë veten në mes të një tragjedie të tmerrshme, të tmerrshme. Dy studentë u përfshinë në një aksident të tmerrshëm dje “, u tha inspektori Marco Pochintesta gazetarëve të hënën.

“Ne do të kujtojmë gjithmonë Altin Nezaj si një student dhe atlet shumë të mirë”, shtoi ai.

Babai i Saniha Çekiç tha që ajo ishte një studente nderi në Shkollën e Mesme Edward R. Murrow dhe ëndërronte të bëhej mjeke ose avokate.

“Nuk mund të duroj. Nuk e di pse … gruaja ime është e shkatërruar. Ajo është vajza e vetme që kam. Ajo është binjake. Djali im … ata janë vetëm 15 vjeç. Djali im është shkatërruar. Nëse ka një engjëll, ajo është një engjëll. Vetëm 15 vjeç, kishte gjithë jetën para”, tha Began Çekiç. “

Began Cekic tha se vajza e tij dhe Radonçiç ishin kushërinj dhe po kalonin fundjavën e gjatë së bashku në shtëpinë e tezes së saj në qarkun Rockland.

“Ata ishin duke mbyllur pishinën për sezonin dhe shkuan të shkojnë për të blerë pije ose diçka tjetër. Ky ishte fati i saj”, tha ai i përlotur.

Mediat e huaja raportojnë se Çekiç dhe Nezaj mbetë viktima nga përplasja e fortë Porche, e cila doli nga rruga, u rrëzua nga mbikalimi dhe ka rënë mbi shinat e trenit ku edhe ka shpërthyer në flakë. Makina drejtohej nga 17-vjeçarja Aisha Radonçiç, e cila ka marrë lëndime të rënda por fatmirësisht tashmë ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën.

Nezaj ishte me origjinë shqiptare me banim në Pearl River, pasi familja e tij kishte marrë green card (kartën jeshile), ndërsa dy vajzat janë me origjinë nga Kosova.

19697400-7570885-image-m-9_1571066021807.jpg

okkkk.jpg

72337974_1196171017250696_7836561345045594112_n.jpg

72660438_1196171060584025_7531594147061301248_n.jpg

72122376_1196171117250686_1050641591506567168_n.jpg

72870809_1196171127250685_3193478054827524096_n.jpg