Shpërthejnë protestat kundër ekstremit të djathtë

Shpërthejnë protestat kundër ekstremit të djathtë

226
0

Rreth 700 protestues janë mbledhur në Alexanderplatz të Berlinit të dielën në mbrëmje duke mbajtur çadra, duke protestuar kundër partisë AFD, e cila doli e treta në zgjedhje dhe cilësohet se i takon ekstremit të djathtë. Alternativa për Gjermaninë, AFD ka arritur të marrë 13.1 për qind të votave, duke qenë kështu e përfaqësuar në parlament. Kjo parti ka përfaqësim tanimë në Bundestag. Turma e njerëzve ka protestuar jashtë ndërtesës të AFD, vend ku partia e djathë ishte duke festuar fitoren historike. Protestuesit kanë thënë: “Racizmi nuk është një alternativë”, “AFD është një bandë racistësh” apo “Nazizmi jashtë”. Më tej, turma ka bërtitur “gjithë Berlini urren AFD-në”. Partia mban aktualisht 23 nga 160 vende në parlamentin gjerman. Sipas raportimeve të “Reuters”, policia ka ndërhyrë dhe se ia ka pamundësuar protestuesve që të ndërhyjnë në brendësi të banesës.

Shperndaje