Shkakton marramendje, rënie të fikëti! Niveli i ulët i sheqerit në mëngjes,...

Shkakton marramendje, rënie të fikëti! Niveli i ulët i sheqerit në mëngjes, çfarë duhet të bëni

68
0

Ulja e nivelit të sheqerit në mëngjes mund të shkaktojë marramendje, rënie të fikëti dhe konfuzion. Ky problem mjekësor shfaqet kryesisht tek njerëzit që vuajnë nga diabeti, por mund të ndodhë edhe prej shkaqeve të tjera, të cilat AgroWeb.org i liston më poshtë.

 

Çfarë e Shkakton uljen e nivelit të sheqerit në mëngjes

 

Kur njerëzit kalojnë shumë orë pa ngrënë, niveli i sheqerit në gjak bie.

 

Kjo ndodh edhe gjatë natës, kur njerëzit nuk çohen dot të ushqehen apo pijnë lëngje.

 

Megjithatë, gjatë natës, trupi parandalon rënien drastike të sheqerit duke qenë se mëlçia ka gjithmonë një sasi të caktuar të ruajtur të sheqerit.

 

Niveli normal i sheqerit për një diabetik është mes 70-130 miligram për decilitër.

 

Kur sheqeri bie nën 70 mg/dl njerëzit mund të përjetojnë disa simptoma siç janë:

 

Djersitje dhe dridhje të trupit

 

Mungesë koordinimi

 

Ankth

 

Irritim

 

Plogështi

 

Dhimbje koke

 

Marramendje

 

Rrahje të larta të zemrës.

 

Shkaqet që çojnë në uljen e nivelit të sheqerit në mëngjes përfshijnë:

Përdorimi afatgjatë i medikamenteve kundër diabetit

 

Konsumi i alkolit

 

Sëmundjet kronike të veshkave

 

Ndërhyrjet kirurgjikale në stomak

 

Çrregullimet hormonale

 

Diarea dhe të vjellat

 

Regjim ushqimor me pak karbohidrate

Në raste të rralla ky problem shfaqet si pasojë e kancerit.

 

Trajtimi

Nëse ndiheni të uritur, atëherë duhet të konsumoni një ushqim të pasur me glukozë siç janë petullat dhe frutat.

 

AgroWeb.org ju këshillon se lëngjet e frutave janë gjithashtu të rekomandueshme.

 

Njerëzit që vuajnë nga diabeti duhet të konsultohen tek mjeku për një ndryshim potencial të barnave.

 

Parandalimi

Simptomat e uljes së nivelit të shqerit si pasojë e mungesës së ushqimit mund të parandalohen duke:

 

Ngrënë diçka të shpejtë përpara gjumit

 

Duke u ushqyer me produkte të pasura me fibër që ngadalësojnë përthithjen e glukozës.

 

Duke ngrënë vakte të shpeshta e të vogla ushqimesh gjatë ditës.

 

Nëse rregullimet në stilin tuaj të jetesës ose në regjimin ushqimor nuk ndikojnë në përmirësimin e situatës, atëherë kërkoni ndihmë të menjëhershme mjekësore./AgroWeb.org