Shitja e Detit dhe Katovicarët e Shqipërisë me në krye George Soros!/...

Shitja e Detit dhe Katovicarët e Shqipërisë me në krye George Soros!/ Nga Aleksander Rena/ Neë York

224
0

Duket se marreveshja e detit ka ndezur debate te medha ne mbare popullsine  Shqiptare, por edhe ne ate Greke, se si do t’ju shkoje fati atyre 12 miljeve dhe nga cila do anojne. Thuhet se akoma nuk eshte e prere si marreveshje, por askush nuk ka treguar te verteten e dhimshme se cfare fshihet nen rrogoz! Ndoqem edhe protesten e qytetareve Greke per emrin e Maqedonise, ku tregohej qartazi se Greqia triumfonte nen petkun e nacionalizmit ekstrem, si e vetmja menyre per te shpetuar te ardhmen e identitetit te saj! Kjo fale disa keshilltareve ne kabinetin Trump, si dhe te disa kongresmeneve apo senatoreve me Origjine Greke, te cilet nepermjet lobit te tyre ketu ne SHBA, bejne te mundur ngjizjen e cdo kerkese per te legjitimuar me pas superioritetin Helenas perball fqinjeve, sic eshte ketu Shqiperia dhe Maqedonia. Por ajo cfare fshihet ne te vertet eshte krejt ndryshe nga ajo se cfare eshte thene dhe eshte bere derime tani nga Qeverite partnere, mediat, panelistet e shumte te ftuar neper emisione, apo edhe opinioni publik mbare shqiptare. E verteta ka nje dimension krejt ndryshe nga e ashtequajtura Pakti Detar! Ajo mban emrin KATOVICA!! Ju tregoj me poshte se cfare fshihet:

 

1) E para, kemi influenca te fshehta Ruse per te avancuar ne Ballkan nepermjet Serbeve, here nepermjet Grekerve dhe kjo nuk eshte rastesi, pasi te dy keto Shtete, kane prejardhje nga Rusia e larget, si dhe religjioni ku ata aderojne, eshte ai Ortodoks Rus. Jo me kot, Dacic dhe Janollatos, kane qene ne sinkron te vazhdueshme per hapjen e sa me shume kishave Ortodokse ne Shqiperi dhe Kosove. Kjo ka treguar se qellimet e ketyre dy shteteve deri diku i’u jane plotesuar, fale influences se jashtme qe Rusia ka ne Europe apo edhe si rivale e heshtur e SHBA-se!

 

2) Ceshtja e detit apo varrezat e ushtareve Grek ne territorin Shqiptar, jane nje nxitje me shume drejte nje lufte ballkanike, se sa nje interes i qarte per t’i pasur keto si territore Greke. E thene me shkoqur: Greket nuk kane interes tek ujrat territoriale Shqiptare dhe as tek varrezat. E para; se me ate vend ku ajo tenton te marr detin, aty nuk ka asgje pervec disa shkembinjeve. Thuhet se ka nafte, por ende e pavertetuar realisht nese ka apo jo ne te vertet. E dyta; per varrezat, Greket fare mire e dine qe ata ushtare te rene ne lufte kundra Fashisteve Italian, nuk kane rene aspak ne territorin Shqiptar, por diku andej ne thellesi te Greqise. Shqiperia nuk ka qene aspak ne harten e luftes se dyte boterore, madje eshte ruajtur si aset i races Ariane nga Adolf Hitler, lideri i luftes asokohe! E treta; deformimi i historise qe eshte bere nga Nacional Clirimtaret tane, se gjoja Shqiperia ka luftuar dhe eshte shkaterruar e gjitha, shembulli me i mire jane ministrite qe u ndertuan ne kohen e Duces dhe qe nuk u preken aspak as dhe nga nje predh lufte, pasi predha brenda territorit shqiptar nuk ka patur. E katerta; Ministrite dhe sot e kesaj dite vazhdojne te qendrojne te forta si asnjehere me pare edhe pse te ndertuara nga Italianet, gjysma pushtuese e luftes se dyte boterore. Nese do te kishte ndonje kerkes per ndonje varreze ne Shqiperi, me te drejte, do te ishin Italianet, te cilet me shume kane dhene ne investim drejt Shqiperise se sa kane pretenduar te marin! Por Greket si tinzare qe jane, pjelle e bolshevizmit dhe intrigave lindore, jane munduar shpesh’here te luajne me nje gjoja ligj “Lufte”, qe ne te vertet nuk ka egzistuar kurre. Camet jane persekutuar, jane syrgjynosur, jane debuar forcerisht nga trojet e tyre edhe kete Greket e kane perdorur si akt ligjor te luftes ne cdo konvent boterore, sepse Greket kane pasur mbeshtetje te pakushtezueshme si nga Rusia, por dhe nga lobi i tyre qe funksionon ketu ne SHBA.

 

3) Bakojanis dhe Kotzias, jane dy ushtaret e George Soros, te cilet vazhdimisht kane kerkuar destabilizim ne Ballkan, per te sjell Greqine si superiore ne cdo aspekt. Nga ana tjeter Ciprasi (po dhe ky ushtar i Sorosit), here ka luajtur pro shqiptareve duke i paisur gjoja me pashaporta Greke duke i asimiluar keshtu qe ne gjeneze dhe here eshte shfaqur si super Grek duke mbrojtur keshtu interesat Nacionale te Greqise si ne BE, po ashtu edhe ne OKB! Pra ketu behet fjale per nje influenc Sorosiane per destabilizimin e Ballkanit, me shume se sa per te fituar ca territore qe Greqise nuk do i sherbenin aspak. Ndryshimi i konjukturave dhe forcimi i pozitave, shpesh’here vijne nga destabilizimet. Duke shkaterruar dicka, mund te ndertojme dicka tjeter!

 

4) Po kush eshte Sorosi me sakte ne te vertet: George Soros ka qene nje nga themeluesit e traktatit Katovica per Shqiperine dhe jo vetem. Ai ka mbajtur per gati nje vit titullin e Keshilltarit Politik dhe Ekonomik per ish Presidentin Rus asokohe Mikahil Gorbacov, i cili perpiloi planin e famshem dhe shkaterrues per te ardhmen e shume vendeve te ish BRSS (Bashkimit te Republikave Socialiste Sovjetike), ketu futej edhe Shqiperia si i vetmi vend qe i qendroi besnik idealeve te Ruseve, sepse pas ketij ideali fshiheshin shume gjera strategjike. E para; Rusia ne Shqiperine Socialiste te ish diktatorit Enver Hoxha, ndertoi sherbimin sekret (te ashtequajturin sigurimin e Shtetit Shqiptar). E dyta; ndertoi ushtrine Shqiptare, ku nga specialistet e fillimit e deri tek armatimi, mbanin logon e BRSS-se. Sherbimi sekret ushtarak, oficeret dhe deri tek gjeneralet, u shkolluan dhe u trajnuan ne Moske, gje qe e cila i dha mundesine Rusise qe te kishte nga nje dosje per gjithsecilin prej tyre, qe ne moment dezertimi, te shantazhoheshin dhe te egzekutoheshin me pas pa asnje gjurme nga vete dora e sigurimit te Shtetit Shqiptar. Pra loja ishte e ndersjellte nga te dy krahet. U ndertuan uzinat, fabrikat dhe hekurudha me financime direkt dhe indirekt nga Rusia, qe pas viteve 90-te, u shkaterruan per te demtuar ekonomine shqiptare dhe per t’i shtyre shqiptaret qe te emigrojne, shumica drejt Greqise, qe me pas Greqia t’a perdorte si “Veto” mbrojtjeje dhe sulmi aktin se po mban me buke 1 milion shqiptar brenda kufijeve te saj, pa llogaritur dergesat e parave jasht, drejt Shqiperise. Kjo u perdor per te hapur banka dhe kompani Greke ne territorin Shqiptar, kisha dhe predikime te ndryshme, si dhe shtimin e teksteve te gjuhes Greke ose me sakte Ortodokse Ruse ne shkollat shqipe ne Jug-Lindje te Shqiperise! Katovica i ka rrenjet e thella kudo, ne cdo qelize te vendit tone dhe jo vetem. Di t’ju them, pasi eshte perpiluar ky plan dhe i’u eshte dhene ne dore udheheqjes se asokohe te Ramiz Alise, eshte thene traktat: “Shqiperine ne e cliruam dhe e ndertuam me gjak dhe po te jete nevoja me gjak do t’a mbrojme serrish nese na rrezikohet pushteti”..! Lind pyetja: Kush ne ? Ramizi qe ishte vetem nje person, apo edhe sigurimi i shtetit bashk me ushtrine dhe ekonomine e vendit ? Apo mos ndofta ndonje influence e jashtme ? Po, nje influence e jashtme, e cila do vinte ne vitin 1992 dhe do ulej kembekryq ne territorin shqiptar per te kontrolluar gjithcka qe behej fjale me percaktimin e se ardhmes se ketij vendi, vendit te Shqiponjave. Ai ishte George Soros, ku dirigjoi politiken, duke shtuar radhet e Katovicareve ne cdo segment te qeverisjes se vendit ne administrate, gjykata, diplomaci dhe investime ekonomiko-mediatike!

 

Kjo loje e stergjatur gati shekullore nga Katovicaret e perbetuar per Socializmin e Sovjetikeve, duket qartazi edhe ne sistemin qe ata kane ndertuar ne raport me njerezit qe u bashkangjiten. Mjafton qe te shohim Shqiperine e sotme, ku per te gjetur nje pune, duhet te kalosh ne siten e te vjeterve, ish nomeklatura ose me sakte sigurimsat e diktatures, qe te kollarisur e krekosur nga eurot dhe dollaret perendimor, flasin me nje dialog te “demokratizuar” duke e ndare veteveten e tyre here ne te majte dhe here ne te djathte, here si pushtues dhe here si perkrahes te varferise. Kjo natyrisht eshte dhe faji i perendimoreve, te cilet per interesa gjeo-strategjike, mbyllin syte dhe veshet, duke i lene keshtu peng vendet e pazhvilluara plotesisht sic eshte Shqiperia, Kosova dhe Maqedonia. Shpresoj qe qeveria Trump, t’a kete marr seriozisht luften ndaj buburecit te madh George Soros, si dhe cdo bubureci tjeter te mesem apo te vogel qe mbajne lidhje e fije me buburecin e madh. Keshtu mund te shpetojne nga pengamarrja gati shekullore Shqiperia dhe vende te tjera te Ballkanit, qe shantazhohen nga filo-ruset e shumte qe kane shtrire kembet nepermjet Ortodoksise!!