Shija e keqe e një darke tatimore në Golem pas mesnate

Shija e keqe e një darke tatimore në Golem pas mesnate

888
0

Nga Naim Noka

 

Letër e mbyllur për udhëheqësin z. Edi Rama

 

Ministres së financave Anila Denaj

 

I dashur zoti Rama, mbrëmë nuk kisha kohë të të shkruaja, se ishte shumë vonë.

 

E kam ende me dyshim këtë letër, por nuk mund të rri pa treguar darkën time tatimore në një restorant në Golem.

 

Ora 12:28 minuta. Restoranti shumë luks, shërbim i shkëlqyer dhe miku im amerikan po e shijonte darkën me ato pak gjëra që kishim porositur. Meqë mbetëm vetëm në restorant, tavolina jonë kishte vëmëndje dhe shërbim të shkëlqyer. Por, ca hapa të shpejtë dhe një zë pas shpine ma la gotën ngrehur pa cuar tek goja: – Kuponin zotëri? Mos lëviz!

 

Ata ishin tre, dy këmishbardhë, një bluze të zezë, dy barkalecë dhe një elegant. E mblodhëm veten nga befasia dhe u treguam kuponin tatimor që kishim në tavolinë. Dy këmishbardhët na rrethuan që të mos arratiseshim, ndërsa ai tjetri iu sul kamarierit simpatik: – Ku e ka kuponin tavolina, sepse nuk ka?

 

Kamarieri u tremb. U ngrita i revoltuar, duke i kërkuar tatimorit që të mos gënjente pasi unë kam kuponin tatimor në tavolinë dhe ia ritregova. Pastaj na liruan tavolinën dhe gotat e verës dhe u futën në ambjentet brenda restorantit që po pastrohej e po bëhej gati për nesër. Studenti kamarier, që si duket ka mësuar dhe rregullat dhe ligjet, i kërkoi urdhërin e kontrollit barkalecit me këmishë të bardhë. Por, ky i fundit filloi të bërtiste me këmbë e me duar si të ishte vagabondi i pirë i lagjes dhe jo një punonjës tatimor që paguhet me taksat tona dhe hyri me forcë në lokalin e mbyllur. Fjalori i tatimorëve ishte thjesht i pisët dhe miku im amerikan nuk kuptoi gjë. Situata komike zgjati disa minuta dhe ja tek erdhi dhe patrulla e Policisë.

 

Nga darkë tatimore na u bë darkë policore. Me befasuan policët. Refuzuan të ndërhynin në respekt të ligjit dhe i lanë tatimorët ne punën e tyre. Lokali i mbyllur, raportuan ata në radio, incidente nuk ka. Por, këtë fyerje cubat tatimorë nuk mund ta kapërdinin, prandaj nxorën telefonat dhe filluan të bisedonin ndoshta me shefat e tyre rreth 20 minuta. Nga mimika dhe reagimet shihej qartë se edhe telefonata nuk iu dha rezultat. ‘Tre musketierët tatimorë’ më në fund ikën. E bënë kontrollin… E shpartalluan me dhunë psikologjike, me të shara kamarierin që studionte për mjekësi. Sosëm gotat dhe u ngritëm, duke i parë me keqardhje edhe kamarierin, por edhe pronarin apo pronaren e restorantit.

 

Zoti Rama, këtë skenë e quajta “darka tatimore” me mikun tim amerikan. E ruajta në video si një skenë normale të administratës, e cila bën shumë mirë që kontrollon, por po të them një të vertetë nga realiteti i turizmit.

 

Unë shëtita një javë në bregdetin e jugut dhe ma beso, nuk ka punë dhe konsum o i dashur kryeministër. Eshtë kaq vështirë që biznesmenët të mund të fitojnë në fund të dy muajve pak lekë.

 

Ka krizë, Edo, ma beso. Mos i ndërse tatimorët kështu ndaj bizneseve, hë të keqen. Jo si bashibozukë, jo abuzues, jo propotentë, sepse edhe ata paguahen me taksat e këtij restorantit. Duhet pak bashkëpunim edhe me bizneset. Nuk janë armiq të partisë e të popullit.

 

Nuk më thua dot justifikime se e kam në celular. Nuk dua as t’i prish imazh, as reklamë këtij restorantit në Golem prandaj të shkrova një cope letër online. Jam i sigurt që në mos ti, do të ta tregojë armata online mijëshe e stafit tënd. Të uroj pushime të mbara dhe bëj një status për ndonjë rast si ky, se administrata ndjek udhëzimet në ERTV. Pushime të mbara edhe për ty Pasha, se po ikën dhe gushti bashkë me vapën dhe nuk kemi më rast të shijojmë “darka tatimore” sepse deri në gushtin tjetër, ku i dihet?!