Shalqini: fruit i verë

Shalqini: fruit i verë

410
0

Shalqini sigurisht që është fruti i verës për përsosmëri. Por pak e dinë se përveç të qenit i mirë, ai gjithashtu përmban përfitime medicinale pasi është i pasur me një sasi të konsiderueshme të beta-karotenit, vitaminës B, vitaminës C dhe mineraleve esenciale si kalciumi, fosfor, magnez, kalium, jod dhe mangan.

Dhe një fetë e shalqi  përmban vetëm pak kalori. Ne shohim disa përfitime tij

  • Për shembull, pastrimi i veshkave: duhet të hani shalqirin me stomak bosh për një ditë, pasi është diuretik natyral dhe ju lejon të çlironi trupin nga lëngjet e tepërta.

Por ai gjithashtu mund të kurojë një infeksion të veshkave: pas një trajtimi të përshtatshëm mjekësor për trajtimin e infeksionit, një dietë të shëndetshme dhe pirja e shumë lëngjeve duke përfshirë fruta dhe perime me përmbajtje të lartë të ujit, si shalqi, kastraveca dhe mollë, ndihmon në eliminimin e problemit.

Kujdes, sepse edhe farat janë të dobishme. Për të trajtuar gurët në veshka ju duhet të bëni çajin tuaj me fara shalqini, duke derdhur gjysmë litër ujë të vluar me një lugë gjelle fara shalqini. Kur e pini të ftohtë, filtrojeni dhe pini 3 gota në ditë.

  • Ndihmon për pastrimin e mëlçisë dhe zorrës së trashë. Ju duhet të pini 3 filxhanë lëng shalqi në ditë, plus ujë, lëngje frutash dhe perime me përmbajtje të lartë të ujit.
Shperndaje