SEKSERI/ Arrestohen 4 persona brenda HIPOTEKËS, mes tyre 1 jurist (EMRAT)

SEKSERI/ Arrestohen 4 persona brenda HIPOTEKËS, mes tyre 1 jurist (EMRAT)

460
0

Finalizohet operacioni policor kundër korrupsionit i koduar “SEKSERI”, arrestohen katër persona brenda ambienteve të Hipotekës në Shkodër, mes tyre edhe një jurist. Strukturat e D.V.P Shkodër në bashkëpunim me Forcat Operacionale të Policisë së Shtetit ekzekutuan urdhërat e ndalimit të Prokurorisë së Shkallës Parë Shkodër për dy shtetas dhe arrestuan në flagrancë dy të tjerë dhe konkretisht; Pas një hetimi disa mujor nga Prokuroria e Shkodrës  në bashkëpunim me strukturat e specializuara të luftës kundër korrupsionit u  bë i mundur  arrestimi në flagrancë i shtetasve:

 

Johan Zefi, 39 vjeç, banues në lagje Tom Kola, Shkodër,

 

Ndoc Taraj, 70 vjeç, banues në fshatin Mushan, Shkodër,

 

Këta shtetas janë kapur në flagrancë duke shkëmbyer para në këmbim të një çertifikate pronësie, në ambientet e ZVRPP.

 

Gjithashtu u bë ekzekutimi i urdhrave te ndalimit nga Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Shkoder, për shtetasit:

 

Mirjan Bletaj, 31 vjeç, banues në lagjen Fahri Ramadani, Shkodër, me detyrë Jurist pranë ZVRPP Shkoder,

 

Sokol Tirana, 49 vjeç, banues në lagjen Tom Kola, Shkodër.

 

Shtetasit e sipërpermendur dyshohet se kanë konsumuar veprat penale “Korrupsioni Pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike” dhe “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, parashikuar nga nenet 259 dhe 245/1/ 2 të Kodit Penal.

 

Vijojnë hetimet për dokumentimin dhe arrestimin e personave të tjerë të përfshirë në këtë aktivitet kriminal.