Sekreti i flokëve të bukur qëndron në dietën tuaj, ja çfarë duhet...

Sekreti i flokëve të bukur qëndron në dietën tuaj, ja çfarë duhet të hani

259
0

Përveç gjeneve të mira dhe kujdesit të duhur, ushqimet e veçanta janë përgjegjëse për luhatjet joshëse me flokë të bukur të gjatë dhe me shkëlqim, të cilat magjepsin gjininë e kundërt. Gjendja e lëkurës dhe flokëve tonë është një shenjë e jashtme e shëndetit të brendshëm. Për të pasur flokë të shëndetshëm, të trashë, me shkëlqim dhe të fortë, duhet të hamë ushqime të pasura me vitamina, minerale, proteina dhe acide yndyrore omega-3 çdo ditë.

 

Zbokthi zhduket me karota

Nëse vuani nga zbokthi, keni nevojë për vitaminë A, dhe karotat janë të pasura me këtë vitaminë. Kjo do t’ju ndihmojë të mbani ekuilibrin natyror në lëkurën tuaj të kokës.

 

 

Perimet jeshile të errëta janë plot me vitamina

 

Është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave A dhe C. Shijoni marule, brokoli dhe spinaq dhe do të kini flokë me shkëlqim.

 

Peshk për flokë të hidratuar

Për shkak të pasurisë së acideve yndyrore omega-3, peshku duhet të jetë në listën e ushqimeve të mira për shëndetin e flokëve tuaj. Këto acide ndihmojnë në rigjenerimin e flokëve dhe flokët janë plot shkëlqim dhe të hidratuar.

 

Arra parandalon rënien e flokëve

Ato janë të pasura me vitamina dhe minerale që janë një parandalim për rrallimin e flokëve. Zinku dhe seleni që përmbajnë gjithashtu janë parandalim i mirë për humbjen e parakohshme të flokëve.

 

 

Fasulet janë një magjistar i rritjes së flokut

 

Fasulet janë një magjistar i vlerësuar për rritjen e flokëve. Ato dhe thjerrëzat janë të pasura me proteina, zink, biotinë dhe hekur, duke i bërë ato zgjidhjet më të mira ushqimore për ata që kërkojnë të stimulojnë rritjen e flokëve.

 

Rritje e papenguar me banane

 

Hani banane dhe plotësojeni trupin tuaj me vitaminë B6 dhe rrush të thatë për të rritur marrjen e hekurit. Vitamina B6 do të sigurohet që gjëndrat e flokëve janë të shëndetshme dhe hekuri siguron që oksigjeni i mjaftueshëm të arrijë në kokë, gjë që do të parandalojë rënien dhe thyerjen e flokëve, duke siguruar rritjen e qetë.

 

Vezë për elasticitet

 

Ju duhet proteina për forcën e flokëve tuaj dhe elasticitetin e tyre. Vezët janë një burim i shkëlqyeshëm. Por nëse nuk jeni adhurues i vezëve, mund të konsumoni produkte të qumështit me pak yndyrë, shkruan KosovaPress.

 

Kanella është përgjegjëse për qarkullimin

 

Kanella përmirëson qarkullimin e gjakut, i cili sjell oksigjen dhe lëndë ushqyese në flokët tanë. Shtoni këtë erëz në mëngjesin tuaj ose kafen tuaj.

 

Flokët rriten më shpejt me kos

 

Kosi është i pasur me vitaminë B5, i njohur si acid pantotenik, i cili ndikon në qarkullimin e gjakut në lëkurën e kokës dhe kështu rritjen e flokëve