Pamje të RËNDA/ Masakra me 49 të vrarë në xhami, një prej...

Pamje të RËNDA/ Masakra me 49 të vrarë në xhami, një prej agresorëve filmoi gjithçka ‘live’ në Facebook

351
0

Një sulm me armë zjarri ndodhi mëngjesine sotëm në një xhami në Zelandën e Re ku mbetën të vrarë 49 persona dhe u plagosën dhjetra të tjerë.

Një nga katër agresorët e këtij sulmi të planifikuar, ka filmuar gjatë gjithë kohës ‘live’ në rrjetin social Facebook momentin e sulmit dhe momentet e tmerrit që kanë kaluar besimtarët.

Një australian 28-vjeçar i cili e identifikoi veten në Tëitter si Brenton Tarrant është autori kryesor i masakrës.

Mediat e huaja raportojnë se dëshmitarët dëgjuan më shumë se 50 të shtëna nga armët e tij, duke përfshirë një armë gjahu gjysmë-automatike dhe një pushkë. Sulmi ndodhi në xhaminë Al Noor në Christchurch.