Nuk ka rëndësi nga vijmë ..rëndësi ka ajo që përcjellim/Nga Fatbardha Alimeta

Nuk ka rëndësi nga vijmë ..rëndësi ka ajo që përcjellim/Nga Fatbardha Alimeta

798
0

Nje dite e vecante per Librazhdin e bukur plot gjelberim nje dite vjeshte plot magji jo vetem prej bukurise qe vjeshta ka..por magjise se aktivitetit te organizuar me shume dashuri qe Bardha Alimeta i ben ato.Rruget ishin te mbushura plot me njerez te njohur e te panjohur..Kafenete e reja ne qender te qytetit i benin kashillek njera-tjetres me klientet e tyre plot..Tek lokali me i ri City Bar u kthye ne nje oaz artistesh te zhanreve te ndryshme ku nuk munguan artistet nga Kosova ..Kukesi .Pogradeci Elbasani etj me pak fjale nje copez Shqiperi.Nuk mungoi muzika e cila pas cdo poezie anekdode kishte magjine e zerit brilant te artistit te mirenjohur Qytetar Nderi i Librazhdit..i cili na rrefeu pas cdo kenge plagen e tij te burgut per hir te kengeve te huaja qe kendoi ne diktature u burgos e kaloi vite te gjata ne burg..Ai ishte i perlotur por dhe i lumtur njekohesisht kur shikonte ate ambjent ku arti ishte i vertet burimor …sepse ai i ishte kushtuar gjate punes se tij ketij arti modern bashkohor e te vertete.Fjala ishte e zotit te shtepise Bardhes qe i kish mbledhur ne ate konak te bukur njerezit per te promovuar Anekdodat Shqiptare te anekdodistit Kosovar ne Librazhd ..pikerisht ne ate vend ku ka tradite folklorike mjat te pasur.Z.Salih e mysafiret e ftuar sollen humorin e bukur te trevave nga gjithe Shqiperi.Mjeshtri Salih i cili i kish sjelle ato si nje buqete buzeqeshjesh per publikun aty.Por nuk do te dukej bukur ky aktivitet mos kishim Bareshen tone Hatixhe Lushin bareshen e Lugines se Shkumbinit ku me zerin e saj mrekulloi artistet e te ftuarit.Pertej xhamave transparent te gjithe kalimtaret qendronin pak minuta ne kembe per te vjedhur disa caste nga kjo magji arti.Nuk do kishte kuptim te mos permendeshin kontributi i gjithe krijuesve Librazhdas ku kane dhene nje kontribut te mire ne pasqyrimin e Librazhdit per ta sjelle ate ne vepra te ndryshme letrare historike..Nuk mund te mos degjonim Fjale vjeshte fjale dashurie nga poeti Elbasanas Alfred Molloholli ku me interpretimin e tij na solli aty Skender Rusin..Valbona Collaku Lasgushin e madh…etj krijues qe ishin aty e ne mungese ishin veprat e gjitje autoreve te cilet ne pamundesi nuk ishin po u nderuan me duartrokitje per veprat e tyre…Nuk mund te mos ndjeje emocion ku ne te shumten e poezive zinte poezia e nenes  e poetja shkrimtarja Zuba Hysa e perloti publikun me poezine e prinderve te saj….Pa dashur te zgjatem aktiviteti i organizuar nuk kishte si qellim vetem promovimin por kishte si nje mesazh ashtu si u shpreh dhe z Daut Demaku ..Njeriut ti gjendet puna e jo puna njeriut..mesazhi i bashkimit per te bere me te miren per zhvillimin e vendit .Sepse arti ka mision edukimin te edukosh me art eshte me lehte se te edukosh me gjithshka tjeter.Asnje vend nuk mund te perparoje nese nuk zhvillon si duhet artin dhe kulturen .Mesazhi qe doli nga ai aktivitet ishte nje bashkepunim institucional nje vemendje me e larte per kulturen me gjithperfshirese e nje angazhim me i madh nga vete artistet se duhet te jene bashke per bere vepra te mira per publikun .sepse arti eshte ai qe i paraprin gjithshkaje.