Njihuni me disa teknika masazhi për të patur një bark të sheshtë,...

Njihuni me disa teknika masazhi për të patur një bark të sheshtë, pa u djersitur në palestër

308
0

Nëse vini re se beli juaj po trashet dhe barku juaj po rritet mund të t’ju ulet vetëvlerësimi. Por përveçse ju bën të dukeni më pak të bukur mund të rritet edhe rreziku për sëmundjet e zemrës, diabeti tipi 2 dhe disa lloje të kancerit.

 

Kjo është arsyeja pse duhet ta merrni situatën në dorë. Për fat të mirë, ka disa mënyra për të hequr qafe kilet e tepërta.

 

Njihuni me disa teknika efektive të masazhit që ju ndihmojnë t’i thoni lamtumirë shtresave të yndyrës në bark.

 

  1. Stimuloni qarkullimin e gjakut në bark

 

Fërkoni duart tuaja së bashku për të nxehur sipërfaqen e gishtërinjve dhe pëllëmbëve.

 

Kur duart tuaja janë mjaft të ngrohta, filloni t’i fërkoni në rrotullime në drejtim të akrepave të orës dhe në të kundërt, rreth kërthizës së barkut.

 

Kryeni këtë masazh për 2-3 minuta.

 

  1. Bëni belin më të hollë.

Vendosni duart në të dy anët e barkut tuaj përballë njëri-tjetrit.

 

Shtyjini duart drejt njëri-tjetrit ndërkohë shtrëngoni barkun mes tyre.

 

Bëjeni këtë 3-5 herë.

 

Pastaj kapni barkun në të dy duart dhe shtrëngoni stomakun.

 

Bëni këtë për 10-15 sekonda.

 

  1. Bëni kullimin limfatik.

Vendosni majat e gishtërinjve në anët e barkut tuaj dhe ngadalë filloni të bëni masazh në drejtim të mesit dhe lart drejt zemrës suaj.

 

Përsëriteni 5-10 herë.

 

Pastaj vendosni duart në të dy anët e vitheve tuaja dhe përdorni gishtat për të shtrirë lëkurën lart drejt sqetullave tuaja.

 

Bëjeni këtë 5-7 herë.

 

  1. Provoni masazh kinez

 

Vendosni njërën dorë në kërthizën tuaj.

 

Duke ushtruar presion të fortë, përdorni 2 gishtat tuaj për të shtypur kërthizën dhe më pas i largoni gradualisht në formë rrethore.

 

Kryeni masazhin për 2 minuta.