Një recetë verore dhe e shijshme

Një recetë verore dhe e shijshme

335
0

Koha e përgatitjes

30 minuta deri në 1 orë

Koha e gatimit

10 deri në 30 minuta

Për 4 persona.

Përbërësit:

15g  kërpudha të thata të egra

1.4 litra ujë të zier

2 lugë salcë soje të errët

1 kubet perimesh

4 lugë krem oriz ngjyrë kafe

200g noodles

396g bukë e thatë në formë kubike

2-3 lugë vaj luledielli

4 vezë të mëdha të ziera

150g kërpudha të zakonshme të bardha

100g fasule

6 thelpinj hudhra

50g arra

Përgatitja:

Vendosni kërpudhat e thata në një tigan të madh të rëndë dhe mbulojini me ujë. Shtoni salcë soje, kubin e perimeve dhe orizin e zi krem dhe lërini të ziejnë derisa kubiku i perimeve të shpërbëhet. Vendoseni mënjanë për 30 minuta për t’u ftohur.

Zieni vezët në një tjetër enë.

Pastaj në një tjetër enë vendosni noodles, hudhrat, vaj luledielli, kërpudhat e bardha dhe fasulet. Ziejini dhe përziejini mirë dhe këtë masë përziheni më të parën.

Në fund qëroni vezët dhe vendosini sipër gjellës po ashtu edhe arrat e thërrmuara dhe nëse dëshironi edhe ekstra salcë sojë sipër.

 

Shperndaje