Negociatat/“U shpërdorua 1 vit”, Meta-politikës: Zgjedhjet në tetor

Negociatat/“U shpërdorua 1 vit”, Meta-politikës: Zgjedhjet në tetor

307
0

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i është rikthyer sërish qëndrimit të tij të bërë publik në qershor të vitit të shkuar, një ditë pasi opinioni publik u njoh me konkluzionet e Këshillit për Çështjet e Përgjithshme mbi negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë me familjen e Bashkimit Europian.

 

Me një shënim të gjatë në “Facebook”, Kreu i Shtetit, duke u ndalur në kushtet aktuale ku palët janë pozicionuar shumë larg dialogut thekson se Shqipëria humbi një vit kohë dhe papritmas gjithçka u shndërrua në “luftë për pushtet”.

 

Ai thekson se në 13 tetor të gjitha palët duhet të shkojnë në zgjedhje dhe të krijohen kushtet që me 18 tetor, të jetë një shpresë tjetër për qytetarët e Shqipërisë. Pikërisht në këtë datë, Bashkimi Europian pritet të marrë vendimin në lidhje me çeljen ose jo të  negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Mes tjerash Meta fton palët politike që të tregohen më të përgjegjshme dhe të punojnë për interesat e vendit.

 

Reagimi i plotë:

Të dashur miq!  Po ju rikujtoj qëndrimin tim publik në 27 qershor 2018, një ditë pasi ishin bërë të njohura konkluzionet e Këshillit për Çështjet e Përgjithshme mbi negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë me Bashkimin Europian!

 

Jo vetëm që u shpërdorua një vit pa bashkëpunim, përqëndrim e përgjegjësi, por gjithçka u përkeqësua vetëm në interes të luftës për pushtet. Ndërkohë kanë kaluar më shumë se dy muaj nga dita kur u dhashë mundësi të dy palëve për të realizuar zgjedhje vendore gjithëpërfshirëse. Ende kemi mundësi t’i shfrytëzojmë këto ditë, për të realizuar zgjedhje në 13 tetor 2019, si një detyrim, jo vetëm ligjor, por edhe si domosdoshmëri për të mos i mbajtur zero shanset që Shqipëria t’i çelë negociatat për anëtarësim me BE në 18 tetor 2019.

 

Askush të mos lodhet të gjejë justifikime dhe alibi nëse nuk reflekton. Çdo gjë mund të lobohet në BE, por jo injorimi i kritereve të Kopenhagenit. Zgjedhjet e lira e të ndershme janë pjesë e tyre dhe të paevitueshme.

 

Ndaj duhet shfrytëzuar urgjent gatishmëria e drejtuesve të OSBE-së për të ndihmuar në tejkalimin e kësaj krize duke e pranuar këtë gatishmëri tani, me qëllim që jo vetëm të realizohen zgjedhjet vendore në 13 tetor 2019, por edhe të arrihet marrëveshja për refomën zgjedhore sa më parë, në mënyrë që vendi ynë të ketë mundësi të çelë negociatat në 18 tetor 2019.🇦🇱🇪🇺

 

– 27 qershor 2018 –

 

Ashtu siç kaloi një ditë, do kalojë dhe një vit

 

Konkluzionet e djeshme të Këshillit për Çështjet e Përgjithshme mbi negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë me Bashkimin Evropian duhen mirëpritur me realizëm dhe përgjegjshmëri.

 

Ne të gjithë duhet ta vlerësojmë dhe çmojmë vullnetin pozitiv me të cilin si Komisioni Evropian ashtu edhe të gjitha vendet anëtare, e mirëpresin procesin e integrimit të Shqipërisë dhe gjithë rajonit në BE. Kjo qasje duhet të na nxisë për një lexim të drejtë dhe realist të sfidave serioze që kemi përpara, veçanërisht në fushën e sundimit të ligjit. Një vit kalon shpejt, ashtu si nga dje kaloi një ditë. Provimi ynë i qershorit të ardhshëm do të jetë shumë i vështirë e kërkues pasi edhe vetë Bashkimi Europian do të ketë provimin e tij zgjedhor në të njëjtën kohë. Ndaj, i ftoj të gjithë për përqendrim, përgjegjësi dhe bashkëpunim.