“Ndihmoheni këtë djalosh”, aktori i huaj në mbështetje të shqiptarit: Sameti meriton...

“Ndihmoheni këtë djalosh”, aktori i huaj në mbështetje të shqiptarit: Sameti meriton të qëndrojë në Britani

240
0

 

Thirrjes se britanikeve, qe tashme jane bere pjese e nje peticioni ne mbrojtje te shqiptarit 18-vjecar Samet Mata, qe po perballet me debimin nga Anglia, i eshte bashkuar edhe nje yll i kinemase.

 

Behet fjale per aktorin Joe Sims, i cili është përfshirë në këtë fushatë, madje eshte shprehur hapur ne mbeshtetje te adoleshentit shqiptar.

 

 

“Do t’i lutem të gjithëve që ta ndihmojnë këtë djalosh, i cili është përballur me shumë vështirësi. Ai meriton që të realizojë ëndrrat e tij dhe të qëndrojë këtu për të vazhduar trajnim për t’u bërë marangoz”, ka thene ai, cituar nga mediat vendase.

 

 

Samet Mata, 18 vjeçar aplikoi për azil në Britaninë e Madhe, por kërkesa e tij u rrëzua nga Zyra e Emigracionit, vendim qe ka gjetur kundershtim nga shume mbeshtetes te adoleshentit, qe kane nisur nenshkrimin e nje peticioni kunder debimit te tij.

 

Deri tani janë mbledhur 11.000 firma, nderkohe qe fushata mbeshtetese vijon.

 

 

1

 

 

Historia e shqiptarit

 

I riu shqiptar u be pjese e raportimeve ne mediat vendose, qe treguan historine e trishte te femijerise se tij dhe integrimin ne Britani, ku meson te behet marangoz.

 

Teksa jetonte në Shqipëri, Sameti i nënshtrohej dhunës dhe abuzimit të tmerrshëm, pretendon ai, siç shkruan britanikja “Metro”.

 

PRI_91016702

 

Deri në moshën 11 vjeçare, ai u detyrua të lypte në rrugë, dhe nga mosha 15 vjeçare, u tërhoq në Bruksel nga babai i tij, trafikant famëkeq në zemër të Evropës.

Ai arriti të shpëtojë nga kthetrat e të atit në Belgjikë dhe shijoi lirinë për herë të parë pasi u gjet në një kamion në Bristol gati tre vjet më parë. Pas gjashtë muajsh në shtëpinë e një fëmije, shërbimet shoqërore e dërguan Sametin të jetonte me John Stokes, një kujdestar i besueshëm lokal i cili ka mbështetur gati 80 fëmijë me probleme në 30 vjet. Që kur mbërriti në Bristol në moshën 15 vjeçare, Sameti ka transformuar jetën e tij dhe tani po përmbush ëndrrën e tij për t’u bërë marangoz.

 

PRI_91016785

 

Por, së fundmi autoritetet i bënë me dije se atij i ishte refuzuar e drejta e qëndrimit në Britani të Madhe. Sameti i cili është diagnostikuar me PTSD dhe po lufton për të mos lejuar largimin nga Britani. Ai se ishte i frikësuar dhe se do dërgohet përsëri në një vend ku ai nuk ka asgjë tjetër përveç traumës.

 

PRI_91016572-e1571740611324

 

Ai me nervozizëm i tha Metro.co.uk: ‘U ndjeva i stresuar kur mora letrën. Ndihem i frikësuar tani. “Nuk dua të kthehem në Shqipëri. Shpresoj që Zyra e Brendshme të ndryshojë mendimin e tyre. Jeta është e mirë këtu me Gjonin”.

 

Kujdestari, 66 vjeç, pretendon se qeveria po heq vendimet për të dhënë azil për migrantë fëmijë të pashoqëruar derisa të mbushin 18 vjeç.

 

Stokes tha se Sameti ka qenë ‘frymëzues’ për djemtë e tjerë anglezë në sistemin e kujdesit sepse ‘përkundër traumës ai ka një entuziazëm të jashtëzakonshëm për ta rindërtuar jetën e tij ‘. Ai tha: ‘Ai është i shquar në kolegj. Ai po bën një kurs zdrukthëtarie për vitin e dytë. Të gjitha rezultatet e tij janë të jashtëzakonshme. Ai mësoi gjuhën angleze shumë mirë dhe po bën gjithçka në thelb. Por gjëja kryesore është që ai është bërë pjesë e familjes”.