Ndiheni gjithë kohës të lodhur? Trupit tuaj i mungojnë këto vitamina

Ndiheni gjithë kohës të lodhur? Trupit tuaj i mungojnë këto vitamina

213
0

Nëse ndiheni të rraskapitur trupi juaj mund të mos kenë vitaminat e nevojshme për të qëndruar të freskët dhe vigjilent. Këto janë vitaminat që mund t’ju duhen.

Hekur

Shumica e njerëzve me anemi të lehtë me mungesë hekuri mund të mos shfaqin ndonjë simptomë, por ata që kanë simptoma kanë tendencë të përjetojnë lodhje. Mungesa e hekurit është veçanërisht e mundshme në gratë që përjetojnë gjakderdhje të rëndë gjatë menstruacioneve.

Magnez

Nivelet e ulëta të magnezit mund të ndikojnë në cilësinë tonë të gjumit. Hani arra, fasule, drithëra dhe perime me gjethe.

Acidet yndyrore omega-3

Kjo është një lloj yndyre që nuk doni ta shkurtoni. Një studim i botuar në Neuro Endocrinology Letters zbuloi se mungesat e omega-3 ishin të zakonshme në pacientët me sindromën e lodhjes kronike.

 

Kalium

 

Trajnerët shpesh sjellin banane dhe feta portokalli tek atletët për shërim pas stërvitjes, dhe për një arsye të mirë. Kaliumi në ato fruta ndihmon në rikuperimin e muskujve. Një mungesë kaliumi mund të ndikojë në qelizat nervore në muskuj, duke rezultuar në lodhje, ngërçe dhe dobësi.

 

Vitamina D

 

Ka një korrelacionin midis vitaminës D të ulët dhe lodhjes. Sidoqoftë, nëse koha është gri, përsëri mund të gjeni burime të Vitaminës D përveç diellit, në ushqme si salomin, ton i konservuar apo të verdhat e vezëve.