MOTI : Shi dhe erë e fortë/ Surpriza me motin në fundjavë

MOTI : Shi dhe erë e fortë/ Surpriza me motin në fundjavë

73
0

Këtë fundjave pritet që të rikthehet reshjet e shiut dhe era e fortë.

Sipas Institutit të Gjeoshkencës, dy ditët në vijim pritet të shoqërohen me reshje të dobëta shiu, ku në veri dhe qendër mund të shfaqen reshje në formën e shtrëngatës.

Po ashtu, nga reshjet pritet që të përfshihen dhe zonat bregdetare, kryesisht në pjesën e dytë të ditës.

Parashikimi i motit sipas Institutit të Gjeoshkencës:

RESHJET

Në përgjithësi, priten reshje të dobëta (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).

Në zona të kufizuara të qarqeve mund të shfaqen reshje në formën e shtrëngatës, por më të mundshme në qarqet e veriut dhe në qendër, sidomos në zonat malore (dhe ato pranë tyre).

TEMPERATURAT

Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 22 / 31 °C

në vendet e ulëta: 24 / 34 °C

në vendet malore: 17 / 32 °C.

ERA

Era do të vazhdojë të fryjë e lehtë, por deri mesatare gjatë pasditeve (për momente të shkurtra deri e fortë), sidomos në bregdet.

loading...