Liron oksigjenin e “hormonit të përkëdheljes”

Liron oksigjenin e “hormonit të përkëdheljes”

318
0

Seksi i mëngjesit mund t’ju afrojë juve dhe partnerin tuaj. Si keshtu? Seksi prodhon një burim të besueshëm oxytocinTrusted, i njohur gjithashtu si “hormoni i përkëdhelur”. Oxytocin është kimikati në tru që kontrollon dashurinë dhe lidhjen. Kur ajo lëshohet gjatë seksit, do të ndjeheni më të lidhur me partnerin tuaj.

 

Heq stresin

 

Dëshironi të shpëtoni nga stresi? Bëni seks në mëngjes. Një studim i vitit 2010 zbuloi se aktivitetet e këndshme mund të zvogëlojnë nivelin e hormonit tuaj të stresit. Kjo do të thotë që seksi para se të shkoni në punë mund t’ju vendos në një humor të shkëlqyeshëm për pjesën tjetër të ditës.

 

Liron endorfinat

 

Seksi i mëngjesit prodhon endorfina, kimikatet magjike për lehtësimin e dhimbjes në trupin tuaj që ndihmojnë në rritjen e humorit tuaj. Kjo është arsyeja pse ju zakonisht ndjeheni më të lumtur pasi të keni arritur kulmin. Atëherë, pse të mos e filloni ditën tuaj me një qëndrim të qepës?

 

Numëron si një stërvitje

 

Sigurisht, të kesh seks në mëngjes mund të mos jetë ekuivalent i vrapimit në një rutine për një orë, por është akoma më mirë se një stërvitje. Seksi djeg rreth pesë kalori në minutë, sipas hulumtimeve nga Shkolla Mjekësore e Harvardit. Kjo është njësoj si të bëni shëtitje.

 

Është mirë për trurin tuaj

 

Dëshironi t’i jepni forcë trurit tuaj? Seksi i mëngjesit është përgjigjja. Studime të shumta tregojnë se seksi lëshon një përzierje të neurotransmetuesve dhe hormoneve, në veçanti, dopamina, hormoni i ndjerë i mirë – që mund të përfitojë shëndetin dhe njohjen e trurit.

 

Ai forcon sistemin tuaj imunitar

 

Sigurisht, vitamina C mund të bëjë mrekulli për sistemin tuaj imunitar. Studiuesit nga një studim i vitit 2015 zbuluan se seksi mund të forcojë imunitetin tuaj duke nxitur mbrojtjen natyrale të trupit tuaj kundër baktereve, viruseve dhe mikrobeve të tjera.

 

Mund të ju ndihmojë të dukeni më të rinj

 

Seksi i mëngjesit mund të jetë burimi juaj i rinisë. Disa ekspertë mendojnë se seksi është çelësi për tu dukur më i ri sepse lëshon oksitocinë, endorfina beta dhe molekula të tjera anti-inflamatore. BBC Neës raportoi se studimet më të vjetra sugjerojnë të keni seks të paktën tre herë në javë mund t’ju bëjë të dukeni disa vjet më të ri se njerëzit që kanë më pak seks. Orgazmat madje mund të përfitojnë në lëkurën tuaj në disa mënyra!