Kush s’bën vaksinën COVID, s’do të pranohet në restorante, kinema, palestra

Kush s’bën vaksinën COVID, s’do të pranohet në restorante, kinema, palestra

390
0

Njerëzve që refuzojnë të bëjnë një vaksinë për COVID-19 mund t’iu kufizohet jeta normale pasi restorantet, baret, kinematë dhe vendet sportive mund të bllokojnë hyrjen për ata që nuk kanë provën se janë të vaksinuar, tha të hënën ministri i ri i vaksinave i Britanisë.

 

Disa vaksina kryesore COVID-19 janë njoftuar javët e fundit, duke rritur shpresat se bota së shpejti mund të kthehet në një dukje normale, pasi koronavirusi vrau 1.46 milionë njerëz dhe zhduku një pjesë të ekonomisë globale.

 

Ministri britanik përgjegjës për përhapjen e vaksinave, Nadhim Zahawi, tha se vaksinimi duhet të jetë vullnetar, por që Google, Facebook dhe Twitter duhet të bëjnë më shumë për të kontrolluar teoritë kundër vaksinave.

 

I pyetur nga BBC nëse do të kishte një pasaportë imuniteti, Zahawi tha se statusi i vaksinës COVID-19 i një personi mund të përfshihet në një aplikacion telefonik që do të informonte mjekët vendas për statusin e këtij personi.

 

“Por gjithashtu mendoj se me siguri do të zbulonit se edhe restorantet dhe baret, kinematë dhe vendet e tjera, vendet sportive, ndoshta do të përdorin gjithashtu atë sistem siç kanë bërë me aplikacionin,” i tha Zahawi BBC.