‘Kush na ka inot kshu na paftë përnotë’/ Veliaj nuk heq dorë...

‘Kush na ka inot kshu na paftë përnotë’/ Veliaj nuk heq dorë nga shembja e Teatrit: Është amaneti i Kadri Roshit, do e çojmë deri në fund

332
0

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj ka shkuar në Kashar për të inspektuar punimet në Bulevardin e sapondërtuar, të quajtur “Migjeni”. Në fjalën e tij, Veliaj ka ‘thumbuar’ banorët e zonës së Astirit për protestat e tyre duke u shprehur edhe njëherë se do të ndërtohet edhe Teatri Kombëtar.

 

Sipas qytetarit të parë të Tiranës, ndërtimi i një Teatrit Kombëtar është amaneti që ka lënë aktori i njohur dhe kolosi i skenës, Kadri Roshi.

 

“Jemi tek toka e Xhikes dhe mund ta bënte sherrin mullar po të donte po na la të ndërtojmë Bulevardin e ri. Mund të fishkëllente televizionet që vënë gjoba dhe thërrsite partinë X dhe Y këtu. Por ne zgjidhëm ta bindnim me arsyetim se kjo është më e vështira. Bulevardi Migjeni kemi vendosur ta quajmë sipas mësuesit, poetit, etj. Që njerëzit të kuptojnë se Shqipëria nuk është vetëm e atyre njerëzve që bërtasin. Ashtu siç është edhe Kadri Roshi. Amaneti i Kadri Roshit ishte të kishte një teatër të ri. E sigurt që do ta mbajmë atë amanet. Do ta çojmë me përkushtim deri në fund. Siç thonë edhe tironsit, kush na ka inot kshu na paftë përnotë,“-tha ndër të tjera Veliaj.