Kush është Angela Merkel? “Sekretet” e gruas që nuk ka fëmijë, por...

Kush është Angela Merkel? “Sekretet” e gruas që nuk ka fëmijë, por u bë ‘nëna e gjermanëve’

208
0

Më popullore se kurrë, kancelarja Angela Merkel dje festoi vitin e saj të pesëmbëdhjetë në krye të Gjermanisë. Menaxhimi i mirë i krizës shëndetësore i ka dhënë një popullaritet që shumë liderë e kanë zili. Shumëkush ishte i bindur se ajo nuk mund të bëhet politikane. Me një fytyrë të zbehtë, me flokë dhe veshje që nuk ishin në modë.

Merkel, e zgjedhur si kancelare më 22 nëntor 2005, ka një popullaritet të pashoq, edhe pse disa muaj më parë, dukej se e kishte tkurrur pushtetin. Por menaxhimi i saj i epidemisë në Gjermani e ka vendosur kancelarin sërish në qendër të lojës, raporton France24.

Si një simbol i muzgut të mbretërimit të saj, 66-vjeçarja kishte pësuar dridhje spektakolare gjatë ceremonive zyrtare, duke ngritur pikëpyetje në lidhje me aftësinë për të udhëhequr “pothuajse e palodhshme” dhe të përfundojë mandatin e katërt dhe të fundit para pensionit politik në shtator të 2021.

 

Popullariteti në kulmin e saj

 

Por, pandemia e coronavirusit ka riorganizuar plotësisht kartat dhe popullaritetin e saj, të cilin do ta kishin zili të gjithë udhëheqësit evropianë. Më shumë se 7 në 10 gjermanë thonë se janë të kënaqur me menaxhimin e saj të epidemisë.

 

Madje në Gjermani po ngrihen zëra për të kërkuar një mandat të pestë, të cilin Kancelarja e ka përjashtuar plotësisht. Shtatorin e ardhshëm, kur të tërhiqet nga politika, gruaja e parë që ka udhëhequr, Gjermaninë do të ketë barazuar rekordin e jetëgjatësisë së Helmut Kohlit, i cili e solli e futi në politikë pothuajse dy dekada më parë.

 

Përballë COVID-19, e përshkruar nga Kancelarja si “sfida më e madhe” për Gjermaninë që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, Angela Merkel, një shkencëtare duke u trajnuar, arriti një privilegj pothuajse të patëmetë e privilegjuar me përvoja pedagogjike dhe demonstrimet racionale të qëndrimeve të saja.

 

Më pak raste të COVID-19 dhe më pak vdekje sesa fqinjët e saj evropianë

 

Mbyllja, e cila i kujtoi Merkelit jetën e saj në ish-Republikën Demokratike Gjermane, ishte, sipas pranimit të saj, “një nga vendimet më të vështira” në pesëmbëdhjetë vjet në pushtet. Gjermania ka regjistruar më pak raste dhe vdekje sesa fqinjët e saj evropianë, pavarësisht nga një valë e dytë virulente këtë vjeshtë dhe ndonjëherë negociatat e vështira me rajonet.

 

Pandemia dhe pasojat e saj dramatike ekonomike dhe shoqërore kanë dhënë gjithashtu një demonstrim të ri të pragmatizmit të asaj që gjermanët e quajnë me shumë dashuri “Nëna”.

 

Kampione e masave shtrënguese evropiane pas krizës financiare të vitit 2008, me rrezikun e mbytjes së Greqisë, Angela Merkel u kthye në pranverë me stimuj fiskal evropian dhe bashkim borxhi, të vetmet që sipas saj mund të shpëtonin projektin evropian.

 

Në vitin 2011, ishte katastrofa bërthamore e Fukushimës që e bindi atë brenda pak ditësh të fillonte tërheqjen graduale të Gjermanisë nga energjia bërthamore.

 

“Ne do të arrijmë atje!”

 

Por ndërmarrja e saj historike e rrezikut erdhi në vjeshtën e vitit 2015, kur Angela Merkel vendosi të hapë vendin e saj për qindra mijëra azilkërkues sirianë dhe irakianë.

 

Pavarësisht shqetësimeve të publikut, ajo premton t’i integrojë dhe t’i mbrojë ato. “Ne do të arrijmë atje!”, tha ajo. Ndoshta fjalia më goditëse e shqiptuar në pushtet nga Kancelarja, ngurruese ndaj fjalimeve të ndezura.

 

Deri atëherë, kjo doktoreshë në kimi e cila ende mban emrin e burrit të saj të parë dhe nuk ka fëmijë, kishte kultivuar gjithmonë një imazh të një gruaje të kujdesshme, madje edhe të ftohtë, pa vrazhdësi, opera dhe muzikë dhe shëtitjeve luksoze.

 

Për të shpjeguar vendimin e saj historik mbi migrantët, marrë pa u këshilluar vërtet me partnerët e saj evropianë, ai kishte evokuar “vlerat e saj të krishtera” dhe një detyrë të caktuar të shembullit të një vendi që mban përgjegjësinë për Holokaustin.

 

Këtë bamirësi të krishterë, ajo që lindi me emrin Angela Kasner, ia mori babait të saj, një pastor i cili vullnetarisht u largua për të jetuar me të gjithë familjen e tij në Gjermaninë Lindore, komunist dhe ateist, për të predikuar ungjillin.

 

Por shqetësimet e krizës migratore, frika nga Islami dhe sulmet terroriste po marrin pushtet dhe elektorati konservator po kthehet pjesërisht drejt Alternativës për Gjermaninë (AfD). Një tabu e pasluftës u thye kur në shtator 2017, formacioni i ekstremit të djathtë bëri një hyrje historike në Parlament.

 

Udhëheqëse e botës së lirë

 

Sidoqoftë, ajo gjithmonë ka marrë vendimin e saj dhe, pas tërmetit të Donald Trumpit dhe Brexit, mediat dhe politikanët e shpallin atë “udhëheqësin e botës së lirë” në një kontekst të popullzimit në rritje.

 

Barack Obama, një nga katër presidentët amerikanë më të njohur që nga viti 2005, e përshkruan atë në kujtimet e tij si një udhëheqëse “e besueshme, e sinqertë, e saktë dhe intelektuale”, si dhe një “person e bukur shpirtërisht”.

 

“Kancelarja e Teflon”, mbi të cilin rrëshqasin problemet, mbetet një “kafshë: politike, sa e butë, aq edhe e frikshme, që emrat e mëdhenj të Gjermanisë bashkëkohore e kanë nënvlerësuar pothuajse të gjithë”.

 

Në vitin 2000, ajo përfitoi nga një skandal financiar brenda partisë së saj për të marrë CDU (Bashkimi Demokristian i Gjermanisë). Debutuesja pa karizëm atëherë dyfishon të gjithë meshkujt.

 

Më 18 shtator 2005, ishte kundër kancelarit socialdemokrat, Gerhard Schroder kur kishte rrëmbyer fitoren elektorale, duke ngjallur pabesinë e kundërshtarit të saj. Pesëmbëdhjetë vjet më vonë, ajo është ende në krye, pa e përgatitur vërtet trashëgiminë e saj.

 

Kush është Angela Merkel?

 

E lindur në vitin 1954 në Hamburg, Merkel ka një formim rigoroz. Bijë e një pastori luteran dhe e një mësueseje, Angela studion Fizikë në Lajpcig dhe Kimi në Berlin, për të vazhduar më pas rrugën e saj akademike në kërkimet lidhur me kiminë kuantike.

 

Më e madhja e tre fëmijëve, Merkel e kaloi fëmijërinë në seminar, atje ku punonte i ati i saj. Gjatë viteve të shkollës, “Kasi” , një pseudonim i vendosur nga shokët e saj, u dallua si një studente e shkëlqyer e tërhequr pas gjuhës ruse dhe kulturës sovjetike.

 

Merkel u zhvendos nga Hamburgu në qytetin gjerman të Quitzow, (atëherë pjesë e Republikës Demokratike Gjermane RDGJ) , kur ajo ishte shumë e vogël.

 

Në vitin 1977, në moshën 23 vjeçare, Merkel, atëherë Angela Kasner, u martua me studentin e fizikës Ulrich Merkel (i lindur 1953) dhe mori mbiemrin e tij. Martesa përfundoi me shkurorëzim në vitin 1982.

 

Pasi përfundoi doktoraturën, në Berlin, Merkel punoi si kimiste kuantike në Akademinë e Shkencave , në Gjermaninë Lindore. Ish-kolegët e saj e kanë përshkruar atë si të turpshme, të zellshme dhe gjithmonë e prirur për të kërkuar të dhëna të sigurta.

 

Burri i saj i dytë dhe aktual është kimisti dhe profesori kuantik, Joachim Sauer, i cili ka mbetur kryesisht jashtë vëmendjes së mediave.

 

Ata u takuan për herë të parë në vitin 1981 dhe u bënë një çift më vonë gjersa u martuan privatisht më 30 dhjetor 1998. Ajo nuk ka fëmijë, por Sauer ka dy djem të rritur nga një martesë e mëparshme.

 

Merkel është një tifoze e zjarrtë e futbollit dhe merr merr pjesë në ndeshjet e ekipit kombëtar në cilësinë e saj zyrtare. Merkel deklaroi se filmi i saj i preferuar është Legjenda e Paul dhe Paula, një film i Gjermanisë Lindore i lëshuar në vitin 1973./Telegrafi