Kur luani ‘krenohet’ me krifën e tij të bardhë

Kur luani ‘krenohet’ me krifën e tij të bardhë

225
0

Ky luan i bardhë është një një vend të shenjtë në Afrikën e Jugut.

Emri itij është Moya ndërsa mosha e tij është gjashtë vjeç dhe është fotografuar nga fotografi britanik Simon Needham.

Simon i cili tani jeton në Los Anxhelos është shprehur se kur ka para për herë të parë Moyan është shokuar nga pamja e tij.

‘Unë i dua kafshët por gëzofi mahnitës i Moya më ka suprizuar’ tha ai.

Simon tha se shpresonte që fotografitë e tij të Moyas të ndihmonin në rritjen e ndërgjegjësimit për vendin e shenjtë dhe për gjendjen e luanëve të egër.