Kini kujdes, këto shenja tregojnë se po hani shumë kripë

Kini kujdes, këto shenja tregojnë se po hani shumë kripë

35
0

Trupi ynë ka nevojë për vetëm një sasi të vogël natriumi. Ne duhet të marrim rreth 1500 miligramë të tij çdo ditë. Por një amerikan mesatar merr rreth 3,400. Shumë kripë mund të çojë në goditje në tru, sëmundje të zemrës dhe presion të lartë të gjakut. Por si e dini nëse merrni shumë kripë?

 

Jeni vazhdimisht të fryrë

 

Kur stomaku juaj ndihet i fryrë ose i shtrënguar është një nga efektet afatshkurtra më të zakonshme të konsumimit të tepërt të kripës. Ndihmon trupin tuaj të mbajë ujin, në mënyrë që të grumbullohen lëngje shtesë. Ushqimet nuk duhet të kenë shije të kripur që të jenë të pasura me natrium. Sanduiçe, pica, bagels dhe supa e konservuar mund të jenë burime të fshehta për kripë.

 

Presioni juaj i gjakut është i lartë

 

Ka shumë arsye pse mund të keni presion të lartë të gjakut, por një mund të jetë shumë natriumi. Ndryshimi i presionit të gjakut ndodh përmes veshkave tuaja. Shumë kripë e bën më të vështirë për ta largimin e lëngjeve që nuk ju nevojiten. Si rezultat, presioni i gjakut rritet.

 

Keni ënjtje në trup, disomos të kyçeve

 

Ënjtja mund të jetë shenjë e shumë natriumit në trupin tuaj. Pjesët e trupit si fytyra, duart, këmbët dhe kyçet e këmbëve kanë më shumë gjasa të fryhen. Nëse jeni më të fryrë se zakonisht, hidhini një sy sa kripë po hani.

 

Jeni vazhdimisht të etur edhe pse konsumoni shumë ujë

 

Nëse keni qenë vërtet të etur kohët e fundit, mund të jetë një shenjë se po hani shumë kripë. Kur kjo ndodh, ju bëheni të dehidratuar. Trupi juaj tërheq ujë nga qelizat tuaja dhe ju mund të filloni të ndiheni shumë të etur. Pirja e ujit mund të ndihmojë në neutralizimin e asaj kripe dhe mund të freskojë qelizat tuaja.

 

Keni shtuar peshë edhe pse po hani shëndetshëm

 

Kur mbani ujë, mund të shtoni peshë. Nëse i keni shtuar kilogramët shpejt gjatë një jave apo edhe disa ditësh, mund të jetë për shkak se keni shumë kripë. Nëse shtoni më shumë se 2 kilogramë në ditë ose 4 kilogramë në një javë, mendoni përsëri për ushqimet që keni ngrënë gjatë ditëve të fundit dhe përpiquni të bëni ndryshime për të ulur kripën.

 

Përdorni shumë shpesh tualetin

 

Kjo mund të jetë për shkak se kripa mund t’ju bëjë shumë të etur, gjë që mund t’ju inkurajojë të pini më shumë ujë. Më vonë, mund t’ju duhet të shkoni në banjë më shumë se zakonisht.

 

Ju nuk jeni duke fjetur mirë

 

Nëse hani shumë kripë para gjumit, kjo mund të çojë në shqetësime në gjumin tuaj. Shenjat mund të variojnë nga gjumi i shqetësuar, zgjimi shpesh gjatë natës, deri te mos ndjenja e çlodhjes në mëngjes.

 

Efektet afatgjata të shumë kripës

 

Megjithëse ka shumë efekte afatshkurtra për t’u kujdesur, ka edhe efekte afatgjata të ngrënies së tepërt të kripës. Mund të rrisë shanset tuaja për gjëra të tilla si zmadhimi i muskujve të zemrës, dhimbje koke, dështimi i zemrës, presioni i lartë i gjakut, sëmundjet e veshkave, gurët në veshka, osteoporoza, kanceri i stomakut dhe goditjet në tru.

 

Si të reduktoni sasinë e kripës që konsumoni

 

Për të ndihmuar në mbajtjen e niveleve tuaja në kontroll: Zgjidhni mish të freskët në vend të atyre të paketuar.

 

Kur blini perime të ngrira, zgjidhni ato që janë “të ngrira të freskëta” dhe qëndroni larg atyre me erëza ose salca të shtuara tashmë.

 

Lexoni etiketat dhe kontrolloni përmbajtjen e natriumit në ushqimet që blini. Kur zgjidhni erëza dhe erëza, zgjidhni ato që nuk tregojnë natrium në etiketat e tyre. Nëse hani jashtë, mund të kërkoni që pjata juaj të përgatitet pa kripë