Këto 7 gjëra të pazakonta mund t’i shihni vetëm në Tajlandë

Këto 7 gjëra të pazakonta mund t’i shihni vetëm në Tajlandë

874
0

Tajlanda është një perlë e vërtetë që tregon gjithnjë e më shumë anë të papritura teksa e zbuloni. Pse Tajlanda është një vend i veçantë? Sepse edhe gjërat e zakonshme duket interesante. Nëse një ditë ju bie rruga në Tajlandë, ose nëse këtë verë do të pushoni atje, bëni mirë të lexoni për këtë vend:

Një kafe për të gjithë adhuruesit e qenve

Nëse ju pëlqejnë vendet e pazakonta dhe i jeni adhurues i qenve, Tajlanda di si t’ju argëtojë. Filloni me këtë kafene të mrekullueshme. Çdo gjë nisi me 2 qen dhe 7 këlyshët e tyre. Më pas numri i tyre filloi të rritet, prandaj pronari i mendoi si “dekor” qentë në kafenenë e tij.

Nëse dëshironi diçka të pazakontë, mund të provoni një kafe me selfie-n tuaj

Pirja e kafesë është sjellë në një nivel krejt të ri argëtimi në Tajlandë! Nëse shkuma e qumështit duket shumë e zakonshme për ju, atëherë mund të vendosni një selfie-n tuaj në krye të saj. Kafe Selfie KC në Bangkok shërben pije si kjo për të gjithë – gjithçka që duhet të bëni është që t’u dërgoni atyre foton tuaj paraprakisht në Facebook dhe pastaj vetëm shkoni ta merrni atë.

Përgatituni për t’u lagur plotësisht në Festivalin e Ujit Thai

Nëse vizitoni Tajlandën rreth prillit, mund të keni një shans të merrni pjesë në një festë të madhe dhe shumë të rëndësishme – Festivalin e Ujit Thai, Songkran, që shënon fillimin e Vitit të Ri Thai. Ky ritual bëhet gjithmonë, pasi njerëzit besojnë se duke u lagur pastrohen nga mëkatet

Kukullat besohet se sjellin fat të mirë

Tajlanda është një vend i ritualeve, kështu që nuk është çudi që edhe kukullave t’u lihet pasuri. Kukullat trajtohen më shumë kudjes në Tajlandë. Besohet se nëse jeni mirë për to, ato do t’ju sjellin fat të madh. Kjo është arsyeja pse njerëzit ndryshojnë rrobat e kukullave të tyre, i mbajnë në zyrën e tyre, punësojnë dado për to dhe madje i blejnë ushqime të veçanta në restorante!

Samut Prakan – një qytet antik me ndërtesa marramendëse

Ky qytet antik është 320 hektarë me kopshte të bukura, ujë dhe arkitekturë antike. Vetë qyteti është një mini-kopje e vendit që përfaqëson ndërtesat dhe strukturat më të rëndësishme të tij. Ka mbi 116 monumente që janë vendosur në një pozicion të caktuar gjeografik me të njëjtin model – ideja kryesore është të ruhet kultura autentike dhe e pasur Thai, për brezat e ardhshëm. Një nga ndërtesat më mbresëlënëset është Pallati i Maleve Sumeru.

Ka shtëpi me pemë ku mund të ndiheni si një zog ekzotik

Për ata që duan të jenë në unitet me natyrën dhe të shkëputen nga bota, ekziston një vend ku mund të pushosh në një shtëpi me pemë të fshehur në një pyll në Keemala. Ju mund ta filloni ditën tuaj me jogën e mëngjesit dhe të shijoni ushqim me barishte dhe perime, të zgjedhura nga kuzhinierë nga bimët lokale. Disa pemë druri janë të pajisura me banja të mrekullueshme të thella në natyrë, ku ju mund të shijoni pamjen e pyllit dhe detit aty pranë.

Ka rreth 22 lloje të bananeve që rriten në Tajlandë. Dhe disa prej tyre janë me të vërtetë të mëdha.

Ju mund të gjeni 300 lloje të ndryshme të bananeve që rriten në të gjithë botën dhe 22 prej tyre rriten në Tajlandë. Disa prej këtyre bananeve u deshën vite, për t’i bërë të duken si sot.