Këto 4 ushqime mund t’i hani pafund dhe të mos shëndosheni; Bëjini...

Këto 4 ushqime mund t’i hani pafund dhe të mos shëndosheni; Bëjini menjëherë pjesë të dietës tuaj

379
0

 

Mund të tingëllojë e çmendur, por ka lloje ushqimesh që mund t’ju mbushin barkun pa shtuar në peshë. Mashtrim është të hani ushqime që janë shumë të mbushura ose kanë një vlerë të lartë ngopjeje. Kjo do të thotë që ata ju mbushin pa qenë shumë kalorikë. Futa e këtyre ushqimeve në dietëntuaj  do t’ju bëjë që të mos merrni peshë.

 

Supë me perime:  Ju mund të mendoni se supa nuk ju plotëson sa duhet, por kjo varet nga përbërësit e përdorur për ta gatuar atë. Studimet kanë treguar që disa supa mund të jenë edhe më të plota sesa një vakt që përdor të njëjtët përbërës! Supa më shum ëpërime mund t’ju ngopë dhe në këtë mënyrë ju hani afërsisht 20% më pak kalori në atë vakt.

 

Dietat që janë më të larta në proteina janë më të kënaqshme sesa ato që janë shumë të rënda në karbohidrate. Prandaj, mos e prisni mishin nga dieta juaj për të humbur peshë! Gjithashtu edhe peshku është i ulët në yndyrë ndërsa është i lartë në acide yndyrore omega-3 dhe proteina. Kjo do të thotë që ju ngop krahas mbajtjes së sistemit tuaj kardiovaskular të shëndetshëm dhe të lumtur.

 

Vezët: Po, ata kanë një sasi të lartë të kolesterolit, por studimet e fundit kanë vërtetuar se nuk është kolesterol i keq. Ato janë një proteinë e plotë – do të thotë se ato përbëhen nga të nëntë aminoacidet thelbësore. Në këtë mënyrë vezët mund të jenë pjesë e dietës tuaj.

 

Mollët: Mollët mund t;ju ngopin shpejt dhe shumë, pasi ato kanë një fibër të tretshëm, i cili quhet pektin – kjo rregullon tretjen tuaj. Ato gjithashtu përmbajnë 85% ujë – ky vëllim uji mund t’ju bëjë të ndjeheni se jeni plot pa pasur kalori të larta.