Kapet krapi 105 kg pas një beteje 80 minutëshe

Kapet krapi 105 kg pas një beteje 80 minutëshe

309
0

Rekordi ishte 45kg

Një peshkatar britanik po feston sot, pasi kapi peshkun më të madh të karatesë në botë, që peshonte 105 kg.

John Harvey, 42 vjeç, arriti të peshkojë krapin e madh siamez pas një beteje 80 minutëshe në një liqen në Tajlandë.

John nga Britania lindur në Westleigh, pranë Bideford, Devon, nuk mundi t’i besonte syve kur përbindëshi theu sipërfaqen e ujit.

Krapi kolosal është peshuar në një peshore të fuqishme prej inoksi pasi ishte e pamundur të gjendej në mënyrë tjetër për të mbajtur këtë krijesë me peshë të madhe.

Dhe John kishte nevojë për ndihmë nga dy peshkatarë të tjerë, nga Dan Hastings dhe Laguna, Nanwam, për të ngritur mostrën e madhe dhe për të shkrepur një fotografi me të në Lagunën Palm Tree në Chedi Hak në Tajlandën jugore.

Kapja e tij hodhi poshtë rekordin e mëparshëm botëror të vendosur për një krap siamez nga 45 kg.