Kafe, shumë përfitime në një filxhan

Kafe, shumë përfitime në një filxhan

417
0

Kafja jo vetëm që është një kënaqësi me aromën e saj intensive, por ka një sërë përfitimesh. Një nga arsyet që nuk bëjmë dot pa të ështëse kafja, e konsumuar në sasitë e duhura, është një aleat i mirë i shëndetit dhe mirëqënies. Vetëm një filxhan është një nga kënaqësitë e vogla, të mëdha të jetës, aq sa shumë prej nesh nuk e nisin dot ditën pa e pirë një gllënjkë kafe, ashtu si dhe gjatë ditës një pushim i shkurtër kafeje na duhet për të qenë të përqëndruar. Por nga ana tjetër ekspertët tashmë bien dakord: Kafja, e konsumuar në sasi të arsyeshme, 2-4 filxhanë në ditë, ka mjaft përfitime, transmeton Top Channel.

 

Vjen e para

Dihet se konsumim i kafes përmirëson performancën e atleteve duke rritur rezistëncën e tendosjes fizike. Kjo pasi një kafe e mirë para praktikimit të sportit, rrit nivelin e acideve yndyrore në gjak, që konsumohen më pas për të prodhuar energjinë e nevojshme për të mbështetur tendosjen fizike.

 

Jo vetëm sport

Kafja përmban substanca antioksiduese natyrale, molekula që ngadalësojnë dhe neutralizojnë dëmet e shkaktuara nga radikalet e lira dhe ndihmonë në parandalimin e plakjes.

Për më tepër është parë se ka një veprim mbrojtës ndaj shëndetit të mëlçisë, dhe efekte të rëndësishme antidepresive thonë shkencëtarët e universitetit të Harvardit.

 

Lamtumirë dhjamë!

Kafja është aleat për ata që duan një dietë dobësimi, pasi kafeina redukton sensin e urisë. Por nëse vuajmë nga tensioni i lartë apo probleme me zemrën, e mira është reduktimi i konsumit të saj.