Historia/ Rrëfimi tronditës i 15 vjeçares greke: “Biznesmeni grek më mori në...

Historia/ Rrëfimi tronditës i 15 vjeçares greke: “Biznesmeni grek më mori në makinë, natën e parë më dha 900 euro”

430
0

Një adoleshente, sot 15-vjec, e detyruar të prostituoje që në moshën 12-vjeçare ka nxjerrë në dritë përfshirjen e biznesmenëve greke në këtë histori abuzimi seksual.

Mediat greke raportojnë se vajza e identifikuar vetëm me inicialin B ka vendosur të denoncojë në polici historinë e saj. Ajo jetonte me nënën dhe motrën 20-vjeçare, ndërsa një motër tjetër nuk e kishte njohur. Babai ishte i ndarë dhe jetonte vetëm. Kur nisi problemet në familje ajo vendosi të shkonte të jetonte me të atin, por ashtu si tregon vetë vajza kushtet ishte të papranueshme, ai nuk kishte para dhe vinte cdo natë i dehur.

 

Kur dëgjoi se në kushte të tilla, pasi ishte fëmijë, atë mund ta dërgonin në institucionet sociale për ta mbajtur, vendosi të ikte nga i ati.

 

Kështu u larguar, por këtu jeta e saj mori tjetër drejtim. Në dosjen e Gjykatës janë 20 persona që akuzohen për rrëmbim të fëmijëve, prostitucion me të mitur dhe posedim droge.

 

Vajza ka qenë e vetme kur iu drjetua policisë me një rrëfim që tronditi ata që e dëgjuan, aq më tepër edhe nga personat që ajo nisi të përmendte si klientët të saj, mes të cilëve edhe një i njohur në fushën e farmaceutikës.

 

“U takuam me këtë biznesmenin në një klub nate shumë të njohur në Poseidon. Ai më mori me një makinë shumë të mirë e më çoi në shtëpinë e tij. Hyri në xhakuzi, mori përpara një pjatë me kokainë. Herën e parë që bëmë seks ai më dha 900 Euro”- thotë vajza.

 

Sipas saj, biznesmeni i kishte thënë se nëse do rrinte gjatë me të, do t’i vinte 50-100 mijë euro në llogari bankare.

 

“Ndërkohë vuri një këngë që fliste për spartanët dhe më tha se ne jemi spartanë”, tregon më tej ajo.

 

LAJMI I PLOTE I NEËSBEAST.GR

 

Ishte shokues rrëfimi i 15-vjeçares, zhytur në kokainë dhe prostitucion. Rrëfimi i saj përfshinë shumë sipërmarrës të njohur të cilët ajo i quan ‘klientë’. “Ne u takuam në Ed, (një klub nate i njohur në A. Poseidonit) dhe ai mori një makinë luksoze dhe shkuam në shtëpinë e tij. Më futi në një xhakuzi dhe më pas ai mori një pjatë me kokainë e mu ul pranë duke më thënë që ta provoja edhe unë.

 

Herën e parë ai më dha 900 euro. Më sugjeroi që të qëndroja sërish me të dhe ai do të më hidhte në llogarinë time 50-100 mijë euro. Ai më tha se më donte pikërisht mua sepse unë jam greke dhe gjithashtu se jam nga Sparta, e madje ai më vuri edhe këngë të kësaj zone.”

 

Siç shkruan gazeta greke, ishte në dhjetor 2012 kur 15-vjeçarja B. ka gjetur forcën për të dëshmuar para gjykatësve e hetuesve. Në krah të saj si e vetmja mbështetje ishte vetëm Policia e psikologu.

 

Më parë, në një hapësirë të projektuar posaçërisht për të dhe sigurinë e saj, ajo ishte shprehur në mënyrë të qartë se nuk do që të jenë të pranishëm prindërit e saj. Gjatë marrjes në pyetje fliste shpejt.

 

Pas njëzet minutash nga deklarata e saj, sekretari kishte mbushur shtatë faqet A4, ku vuloste historinë e ankthshme të 15-vjeçares, vajzës e cila ishte dëbuar nga familja e tij, larguar nga miqtë, e përdhunuar nga tutorët dhe që kishte përfunduar duke u shfrytëzuar për sipërmarrësin e famshëm e shumë të pasur.

 

“E vogël kam jetuar me nënën time në Peristeri. Para dy vite e  gjysmë nëna njohu një zotëri dhe u vendosën në një shtëpi në Aspropyrgos. Motra ime, e cila është 20 vjeç, ishte me ne. Ndërsa motrën e madhe e cila është 30 vjeç, nuk e kam takuar kurrë. Atë e ka përzënë babai nga shtëpia kur ajo ishte shumë e vogël.

 

Shoku i nënës sime u soll shumë keq me mua dhe kryente akte me nënën para meje. Nëna ime nuk ka reaguar. Kur u largova nga shtëpia fola me motrën e madhe por ajo më the se nuk mund të më mbante e ndërsa babai ishte i pastrehë.

 

Por pas një muaji unë u bashkova me tim at. Në atë vend që rrinim as ujë nuk kishim. Por babai rrinte gjithmonë i dehur dhe më tha se nëse nuk gjenim një punë atëherë ai do të shkonte në një institucion për strehim.

 

Për këtë arsye u largua dhe shkova në Aspropyrgos. Takova E. dhe miqtë e saj dhe ata më ofruan mua punë duke më thënë që të shkoja me burra. R. kishte shkuar në Rumani dhe ndoshta edhe atje kishte gjetur vajza që i prostituonte.”

 

Historia tronditëse e 15-vjeçares është përshkruar në detaje në aktakuzën e Këshillit të Athinës, që e nxori në dritë gazeta “Ethnos Tis Kiriakis”, e cila i referohet gjykimit të 20 të pandehurve, në mesin e tyre edhe prindërit e të miturës dhe biznesmenë e pronarë hotelesh të mëdha.

 

Padia është e rëndë: rrëmbim i fëmijëve, prostitucionin e fëmijëve dhe trafikimit i përsëritur, joshje, posedim dhe përdorim i drogës.

 

Sipas dëshmisë së 15-vjeçes, të njëjtën pasdite ajo u takua me dy vëllezër që e çuan në një hotel të famshëm në Atikë.

 

“Unë u thashë atyre se është hera e parë që bëj seks por ata u përgjigjën: ‘mos u mërzit, ne do të jemi mësuesit e tu”.

 

Ferri i të miturës vazhdoi kur vëllezërit ‘nxitës’ që ishin shqiptarë, në bashkëpunim dhe me një grek i cili ishte aktiv në Glyfada dhe klientët ishin njerëzit e të ashtuquajturës shoqëri e lartë. Ata i propozuan se do ta hiqnin nga prostitucioni dhe do t’i gjenin një punë. Ajo u besoi dhe shkoi me ta.

 

Ata i kishin premtuar se do t’i gjenin një punë si shitëse në një dyqan në Glyfada por më vonë vëllezërit shqiptarë kishin abuzuar seksualisht me të.

 

“Ai më kërkoi t‘i bëja seks oral. Unë refuzova dhe ai më detyroi me forcë për ta bërë dhe më pas vazhdoi edhe duke më bërë seks anal”, ka rrëfyer e mitura.

 

Ndërkohë që në ditët e ardhshme pritet të fillojë gjyqi për krimet e kryera nga 20 të akuzuarit, kundër të miturës.