Gjashtë hapa që duhet të ndiqni për të rënë në peshë!

Gjashtë hapa që duhet të ndiqni për të rënë në peshë!

214
0

Mënyra më e mirë për të humbur peshë përgjithmonë është ta bëni ngadalë dhe pa bërë ndonjë dietë të ashpër. Kështu që do të dëshironim t’ju tregonin për disa ndryshime të thjeshta që mund të bëni në stilin e jetës tuaj për të hequr qafe kilet e tepërta natyrshëm, shkruan Bright Side.

 

Mos e kaloni mëngjesin – Ushqimi i një mëngjesi të shëndetshëm çdo ditë mund t’ju ndihmojë të shmangni urinë dhe mbingarkesë gjatë ditës. Çfarë duhet të bëni: Hani rreth 400-500 kalori për vaktin tuaj në mëngjes. Zgjidhni ushqime që përmbajnë shumë proteina si vezët, tërshëra, gjalpërat e arrave dhe farërave, qull quinoa dhe sardelet.

 

Hani vakte të rregullta – Ushqimi në kohë të rregullta gjatë ditës do t’ju ndihmojë të digjni kalori me një shpejtësi më të shpejtë dhe të zvogëloni tundimin për të pirë ushqime të pashëndetshme. Çfarë duhet të bëni: Hani të paktën 3 vakte dhe 2 meze të lehtë në ditë. Pushimi ndërmjet vakteve tuaja nuk duhet të jetë më i gjatë se 3-4 orë. Nëse shpesh harroni të hani në kohë, vendosni një “alarm rostiçeri” në telefonin tuaj.

 

Mbyllni kuzhinën tuaj natën – Mbyllja e kuzhinës tuaj do t’ju ndihmojë të shmangni snacks natën vonë, ndërsa jeni duke parë TV ose duke bërë disa gjëra të tjera rutinë në mbrëmje. Çfarë duhet të bëni: Zgjidhni kohën për vaktin tuaj të fundit të ditës dhe përpiquni të mos ktheheni në kuzhinën tuaj pas asaj kohe. Lani dhëmbët pas vaktit tuaj të fundit për të ulur dëshirën tuaj për të ngrënë ose pirë diçka tjetër.

 

Shërbeni porcione më të vogla – Nëse gradualisht mësoheni të hani porcione më të vogla, do të hani më pak pa u ndier i uritur. Çfarë duhet të bëni: Ulni porcionet tuaja me 10-20%. Përdorni pjata, tas dhe gota më të vogla për t’i bërë pjesët tuaja të duken më të mëdha. Mos hani jashtë tasave të mëdhenj ose direkt nga kontejnerët e ushqimit, sepse do të jetë e vështirë për ju të tregoni saktësisht sa keni ngrënë.

 

Pini më shumë ujë – Ndonjëherë mund ta ngatërroni etjen me urinë, kështu që duke pirë ujë mund të shmangni ngrënien e kalorive shtesë. Çfarë duhet të bëni: Pini rreth 8 gota ujë në ditë për të pastruar toksinat më shpejt. Mund të provoni të pini ujë para ngrënies. Megjithëse shumë njerëz besojnë se frutat janë shumë ushqyes, ato përmbajnë shumë sheqer që është pothuajse identik me sheqerin në sode dhe pijet e tjera të ëmbla.

 

Mos hani fruta –  Çfarë duhet të bëni: Afrohuni frutave si një kënaqësi dhe shijojini ato herë pas here. Për rezultate më të mira, eleminoni plotësisht frutat nga dieta juaj.