Fryrja e trupit nuk ndodh vetëm nga shëndeti; Ja si të balanconi...

Fryrja e trupit nuk ndodh vetëm nga shëndeti; Ja si të balanconi hormonet përgjegjëse që ju bëjnë të dukeni të mbipeshë

493
0

Ndodh që ndihemi të fryrë në zonë e barkut me rastë dhe në pjesën e këmbëve dhe fajin ja hedhim arsyeve të ndryshme. Shpesh një nga këto arsye është dhe fryrja jo për shkak të mbipeshës por për shkak të hormoneve që ju japin nj ndikim të tillë. Nëse keni qenë pjesë në një nga dietat e proteinave të njohura (domethënë ju hani vetëm mish dhe keni harruar se si duken karbohidratet) për më shumë se një muaj, por pesha juaj nuk ka ndryshuar, estrogjeni ndoshta duhet të fajësohet. Për të balancuar një tepricë të estrogjenit në trupin tuaj, rekomandohet të minimizoni konsumin e produkteve të pasura me proteina.

Hani ushqime të pasura me serotoninë.

 

Një mungesë serioze e serotoninës shpesh mund të rezultojë në depresion dhe një humor të keq. Për më tepër, njerëzit me nivele të ulëta të serotoninës shpesh ndryshojnë zakonet e tyre të ngrënies. Nëse ndjeheni sikur doni të hani një tortë të tërë çokollate të gjithën vetë ose ëndërroni të qetësoheni me patate të skuqura gjatë natës, ky është trupi juaj që po ju sinjalizon se keni mungesë të hormonit të lumturisë.Burimet natyrore të serotoninës janë vezët, arrat dhe ananasi.

 

Hani më pak mish për të larguar estrogjenin e tepërt.

 

 

 

Nivelet e larta të estrogjenit ju bëjnë të fitoni peshë, edhe nëse ndjekni një dietë të shëndetshme. Kjo peshë e tepërt ruhet kryesisht në ije dhe cikli juaj menstrual bëhet i parregullt. Ju madje mund të keni dhimbje koke ose të bëheni tepër emocionale. Estrogjeni i tepërt mund të jetë gjithashtu arsyeja e humbjes së flokëve, humbjes së kujtesës dhe gjumit të parregullt.Mbledhja e estrogjenit mund të shkaktohet nga ngrënia e mishit që përmban hormone të rritjes. Substancat e ngjashme me estrogjenin përdoren gjithashtu në disa plastika dhe kimikate shtëpiake.

 

 

 

Shtoni më shumë perime në dietën tuaj për të kontrolluar nivelin e grehlinës.

 

 

 

Ghrelin është një hormon që përcakton nëse jeni i uritur apo jo. Është shumë kokëfortë – edhe pas një viti në një dietë me kalori të ulëta, niveli juaj i grehlinës mund të jetë akoma i lartë (trupi juaj do të përpiqet të ruajë indin yndyror). Ghrelina mund t’ju ndihmojë të humbni peshë lehtë, por gjithashtu e bën me të vërtetë të vështirë për të mbajtur këtë ritëm. Sidoqoftë, është e lehtë ta tejkaloni atë.

 

Thjesht duhet të hani ushqime që zgjasin në stomakun tuaj si perime, fruta, drithëra dhe fara.

 

Gjumi dhe stresi i vogël janë mënyrat më të mira për të mbajtur nën kontroll nivelin e hormonit. Pas 6-8 orë gjumë, përqendrimi i hormonit në gjak bie. Por kini kujdes – mos u merrni me uljen e nivelit të grelinës, është një hormon i rëndësishëm. Është thelbësore për studimin dhe zhvillimin e aftësive intelektuale.