Fruta dhe reçipeta si maskë për fytyrën, kinezët zgjedhin këto mënyra për...

Fruta dhe reçipeta si maskë për fytyrën, kinezët zgjedhin këto mënyra për të mbajtur larg Koronavirusin (FOTO)

508
0

KINË– Një frut në ditë mban larg koronavirusin! Shfrytëzim i dëshpëruar kinez për të përdorur maska për fytyrën ka bërë që ata të fusin në funksion frutat dhe reçipetat, që janë cilësuar si alternativa qesharake. Qytetarët e dëshpëruar kinezë të paaftë për të blerë maska ​​për fytyrën, kanë vendosur pëlhura frutash dhe helmeta shishesh plastike për tu mbrojtur kundër koronavirusit vdekjeprurës.

Maskat alternative.

Kompanitë kanë punuar jashtë orarit për të furnizuar qytetarët me maska ​​mbrojtëse mes rritjes së kërkesës pasi rastet e virusit vdekjeprurës si gripi u rritën në afro 8.200 raste. Postimet në mediat sociale tregojnë se njerëzit po përdorin lëkurat e portokajve dhe frutave të tjerë si maska.

 

Maskat alternative.

Kjo vjen pasi zyrtarët kinezë të shëndetit paralajmëruan njerëzit që të mos përdorin përsëri maskat e tyre mbrojtëse pasi ata i lanin dhe i vendosnin përsëri duke qenë të rrezikuar nga virusi.

 

 

Maskat alternative.

Ekspertët mjekësorë paralajmëruan se kjo zvogëlon në masë të madhe efektivitetin e maskave, një zëdhënëse e Komisionit Shëndetësor të provincës Gansu shtoi se ato duhet të hidhen pas vetëm katër orësh përdorimi.

 

Maskat alternative.

Koronavirusi vdekjeprurës ka arritur shifra alarmante në Kinë, duke u marrë jetën 213 njerëzve, ndërsa mbi 10 mijë të tjerë janë prekur nga ky virus. Ndërkohë dje OBSH ka shpallur emergjencë botërore. Autoritetet kineze deklarojnë se kanë marrë masat e duhura pasi tashmë ato po kurojnë në spitalin me 1000 shtretër të ndërtuar brenda 48 orëve të gjithë pacientët e infektuar. Sipas shkencëtarëve mendohet që burimi i virusit të jenë kafshët e egra të shitura në mënyrë të paligjshme në një treg të hapur, por ekziston edhe versioni që virusi është krijuar në një laborator ushtarak. Ndërkohë jo vetëm Kina por edhe Australia po punon për krijimin e vaksinës kundër koronavirusit.

 

Burimi: DailyMail