Ekzekutoi me kallash dy persona, kapet pas 21 vitesh shqiptari

Ekzekutoi me kallash dy persona, kapet pas 21 vitesh shqiptari

325
0

Policia e Elbasanit ka arrestuar një 50-vjeçar të shpallur në kërkim ndërkombëtar për vrasje. Në pranga ka rënë shtetasi S. T., i cili përdorte dhe një emër tjetër me inicialet V. D., pasi në vitin 1998 ka vrarë me kallashnikov dy persona, në Itali. Pas arrestimit, shqiptari pritet të ekstradohet drejt Italisë, për t’u përballur me drejtësinë e vendit fqinj për akuzën e vrasjes.

Njoftimi i policisë:

Vijon puna për kapjen e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar. Kapet dhe arrestohet përkohësisht një shtetas shqiptar me qëllim ekstradimi drejt Italisë. Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan, në bashkëpunim me Drejtorinë Hetimore në Departamentin e Policisë Kriminale dhe Interpol Tirana, pas një pune të mirëorganizuar dhe profesionale, në bazë të informacioneve të marra, bënë kapjen dhe arrestimin e përkohëshëm me qëllim ekstradimin drejt Italisë të shtetasit shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar:

 

T., (alias V.D.,) 50 vjeç, lindur dhe banues në Elbasan.

Kapja dhe ndalimi i tij u bë pasi Gjykata e Bergamos në Itali, ka vendosur masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Vrasja me paramendim”.

 

Rrethanat e ngjarjes:

 

Më datë 10.10.1998, në Osio Sotto/Beragamo, shtetasi S. T., (alias V. D.), në bashkëpunim me shtetasin P. D., kanë qëlluar me armë zjarri automatikë në drejtim të shtetasve F. K. dhe A. K., të cilët kanë humbur jetën.

 

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Elbasan për veprime të mëtejshme.