Digjet makina e ish-kreut të PD-së së Vlorës dhe 2 të tjera,...

Digjet makina e ish-kreut të PD-së së Vlorës dhe 2 të tjera, ccfarë deklaroi Nazëraj në polici

298
0

Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Hajredin Shtino”, që ndodhet në zonën e “Don Boskos”, në kryeqytet. Ndërsa Policia e Tiranës tha se, nisur nga provat e gjetura në vendngjarje, bëhet fjalë për një zjarrvënie të qëllimshme. Fillimisht rezulton të jetë përfshirë nga flakët një automjet tip “Mercedes Benz”, që nga verifikimet ishte ende i regjistruar në emër të Gramoz Nazërajt, ish-kryetari i Partisë Demokratike të Vlorës.

Megjithatë, ky u i fundit, i pyetur nga oficerët e Policisë, ka pohuar se automjeti i djegur nuk është më i tij, pasi e ka shitur, por nuk e kishte ndërruar ende pronësinë. Përveç makinës që ishte edhe objekt i zjarrvënies, flakët kanë djegur edhe dy makina të tjera që ndodheshin të parkuara pranë në saj.

“Gjatë orëve të para të mëngjesit, në rrugën ‘Hajredin Shtino’, është përfshirë nga flakët mjeti tip ‘Benz’, në pronësi të shtetasit G.N. Si pasojë kanë pësuar dëmtime të vogla edhe dy mjete të tjera që kanë qenë të parkuara në dy anët e tij.

Grupi hetimor vijon punën për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorit/ve, pasi nga veprimet e para hetimore dhe provat e sekuestruara në vendngjarje, dyshohet se zjarri i vënë në mjetin në pronësi të shtetasit G.N, dyshohet i qëllimshëm.

Materialet u referuan pranë Prokurorisë së Gjykatës së Shkallës së parë Tiranë, për veprën penale ‘Shkatërrimi i pronës me zjarr’”, tha dje zyrtarisht Policia e Tiranës.