Dieta e bukurisë, cilat janë ushqimet që të mbajnë gjithmonë të re...

Dieta e bukurisë, cilat janë ushqimet që të mbajnë gjithmonë të re dhe të bukur

88
0

Të gjithë duam të dukemi të bukur, të rinj dhe të freskët gjithmonë (pa vendosur shtresa grimi në fytyrë), por kjo është e pamundur duke u nisur edhe nga stili ynë i jetesës. Specialistët vazhdojnë të këmbëngulin se njëri prej faktorëve që ndikon drejtpërdrejt në bukurinë dhe rininë e lëkurës është ushqimi që i japim trupit çdo ditë. Sa më i shëndetshëm e i zgjedhur ai, aq më e bukur, e re dhe e freskët është lëkura.Në udhëzimet e mëposhtme, përpiqu të gjeni një qasje praktike që të ndihmon të zgjedhësh ushqimet dhe suplementet, të pasura me vlera ushqimore, vitamina dhe minerale, për të cilat trupi ka nevojë.

 

Dieta kundër plakjes:

 

Përbërësit kryesorë:

 

Peshku

 

Proteina (fileto pule)

 

Panxhari

 

Qitro

 

Vitamina E

 

Boronica

 

Ujë (të paktën 2 litra ujë në ditë)

 

Përbërësit që duhen shmangur:

 

Produktet e qumështit

 

Kafeina

 

Alkooli

 

Gruri

 

MËNGJESI:

 

2 gota ujë

 

1 gotë me ujë të ngrohtë me një fetë limoni

 

1 tas me drithëra (pa grurë) duke e përzier me qumësht orizi. Shto pak arra dhe mjaltë për shije.

 

OSE

 

1/2 filxhan kos me fruta

 

PARADITE

 

1 gotë me lëng panxhari, karota dhe xhinxher.

 

DREKA

 

Mish i bardhë, mish i kuq pa yndyrë, ose mish derri me avokado.

 

OSE

 

Sallatë me bishtajore, fara nga fruta të thata dhe vezë të ziera që i shtohen për proteina.

 

PASDITE

 

Lëng frutash ose limon me ujë të ngrohtë

 

3 gota ujë

 

1 grusht arra ose fruta të tjera të thata

 

DARKA

 

3 gota ujë

 

2 filxhanë me lëng perimesh (asparag, brocoli and spinaq) me mish pule, peshk ose mish deri.

 

PAS DARKËS

 

Detox ose çaj kamomili.

 

Burimi/ Revista Psikologjia