COVID-19 në Shqipëri, rekord viktimash dhe 744 raste të reja

COVID-19 në Shqipëri, rekord viktimash dhe 744 raste të reja

139
0

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 19 persona nga koronavirusi, ndërsa janë konfirmuar 744 raste të reja nga 2.505 testime të kryera.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 307 raste në Tiranë, 85 në Fier, 44 në Lushnje, 39 në Kavajë, 34 në Elbasan, 33 në Shkodër, 32 në Durrës, 29 në Vlorë, nga 24 raste në Korçë, Gjirokastër, 19 në Përmet, 14 në Lezhë, 11 në Berat, 8 në Malësi e Madhe, nga 7 raste në Kuçovë, Skrapar, nga 6 raste në Mat, Tepelenë, nga 5 raste në Mallakastër, Pogradec, 4 në Kolonjë, 1 në Devoll.

Ndërkohë, viktimat e 24 orëve janë; 7 qytetar nga Tirana, 2 qytetare nga Elbasani, 2 qytetar nga Saranda 1 qytetar nga Librazhdi, 1 qytetar nga Korca, 1 qytetare nga Pogradeci, 1 qytetare nga Vlora, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Kruja, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Shijaku, të moshave 59 vjeç deri në 85 vjeç.

7 qytetar nga Tirana, 2 qytetare nga Elbasani, 2 qytetar nga Saranda 1 qytetar nga Librazhdi, 1 qytetar nga Korca, 1 qytetare nga Pogradeci, 1 qytetare nga Vlora, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Kruja, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Shijaku, të moshave 59 vjeç deri në 85 vjeç.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 436 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 16.666 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 455 pacientë, 21 në terapi intensive, 7 pacientë janë të intubuar.

COVID-19 – Statistika (24 Nëntor 2020)

Raste të reja ditore                         744

Të shëruar ne 24 orë                     436

Të shtruar në spitale                     455

Humbje jete në 24 orë               19

Testime ditor                           2.505

Testime totale                     177.705

Raste pozitive                         34.300

Raste të shëruara                 16.666

Raste Aktive                            16.899

Humbje jete                               735

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë      8703

Fier          1333

Durrës     1246

Korçë        951

Shkodër    875

Vlorë           827

Elbasan      795

Lezhë          673

Berat           510

Gjirokaster 474

Kukës         362

Dibër        150