Çfarë i ndodh trupit tuaj kur hani ushqim pikant?

Çfarë i ndodh trupit tuaj kur hani ushqim pikant?

245
0

Disa pjata janë aq pikante, saqë kuzhinierët duhet të mbajnë një maskë gazi gjatë gatimit për të mbrojtur sytë nga djegia.

Ngrënia e ushqimit djegës  ka një ndikim të pamohueshëm në të gjithë trupin.

Por jo shumë njerëz janë të vetëdijshëm për efektet pozitive dhe negative që do të duhet të përballen.

Por  çfarë ndodh me trupat tanë kur hamë ushqim pikant?

  1. Ju mund të humbni peshë

Të hash ushqim pikant është një mënyrë e thjeshtë për të djegur dhjamë shtesë .

Asgjë nuk mund të zëvendësojë ushtrimet dhe një dietë të shëndetshme, por kapsinoidet që gjenden tek specat nuk mund ta dëmtojnë atë.

Ata janë të njohur për rritjen e harxhimit të energjisë dhe uljen e dhjamit në trup.

  1. Toleranca juaj për dhimbjen do të rritet

Është e vështirë të besohet, pasi ngrënia e ushqimit pikant është e dhimbshme në vetvete për disa njerëz.

Sidoqoftë, specialistët sugjerojnë që kapsaicina mund të synojë një substancë të veçantë në trurin tonë që është përgjegjëse për ndjenjat e dhimbshme.

Ai mashtron trurin tonë duke injoruar dhimbjen, një bonus i mirë për ata që nuk kanë frikë nga gjërat pikante.

  1. Sistemi juaj imunitar do të përmirësohet

Ndërsa shijoni ushqim pikant, trupi juaj pasurohet me antioksidantë.

Është veçanërisht e dobishme gjatë sezonit të gripit, pasi antioksidantët na mbrojnë nga mikrobet që sulmojnë trupat tanë.

Nëse tashmë ndiheni dobët, gatuani diçka me spec djegës , për ta mbajtur imunitetin tuaj të fortë.

  1. Ka një shans që të jetoni më gjatë

Ky studim tregoi se ata që hëngrën ushqim të nxehtë 6-7 ditë në javë kishin një normë vdekshmërie 14% më të ulët.

Studimi vëzhgoi adhuruesit e ushqimeve pikante pavarësisht nga faktorë të tjerë të rrezikut, kështu që ushqimi pikant nuk do të ndihmojë ata që kanë një mënyrë jetese jo të shëndetshme.

  1. Konsumi juaj i sheqerit do të ulet

Nuk është më sekret që sheqeri është i tmerrshëm për shëndetin tuaj.

Ekspertët thonë se shtimi i pjatave pikante në menunë tuaj herë pas here mund të ndihmojë për të luftuar dëshirat për sheqer.

Pasi të kemi ngrënë diçka pikante, ne zakonisht nuk duam asgjë të ëmbël.

  1. Mund të shkaktojë një reaksion alergjik

Disa njerëz thonë se përjetojnë një fytyrë të ënjtur dhe kruajtje në mëngjes pasi kanë ngrënë një darkë pikante.

Kjo mund të ndodhë sepse specat ka të ngjarë të shkaktojnë alergji .

Për disa njerëz, ky reagim është vetëm reagimi natyror i trupit ndaj  erëzave .

Për të kuptuar pse ndodhi dhe si ta parandalojmë, mund të jetë e nevojshme të vizitoni një mjek.

  1. Problemet e stomakut tuaj mund të përkeqësohen

Nëse keni një stomak të ndjeshëm, ngrënia e ushqimit pikant është një ide e keqe.

Së pari, mund t’ju japë diarre.

Arsyeja pse është kapsaicina, e cila ka efekte pozitive në trup, por në përgjithësi, është irrituese për ne.

Për më tepër, mund të shkaktojë gastrit të përkohshëm, ose nëse tashmë keni probleme me stomakun, ato ka të ngjarë të përkeqësohen .

  1. Mund të rrisë urthin

Specat përfshijnë një kombinim të acideve dhe kur konsumojmë shumë prej tyre, muret e stomakut tonë fillojnë të digjen.

Kjo gjendje mund të përkeqësohet dhe të bëhet kronike në planin afatgjatë.

Nëse tashmë po përjetoni urth, provoni të pini qumësht , ose ‘ftohni’ djegien me pak akullore.