Çfarë i ndodh buzëve nëse përdorni zbutës shumë shpesh? Çudia që askush...

Çfarë i ndodh buzëve nëse përdorni zbutës shumë shpesh? Çudia që askush nuk e dyshon

64
0

Disa prej nesh mund të përdorin balsam buzësh çdo ditë, pa ditur se çfarë efekti të keq ka mbi-përdorimi i zbutësve!

Sipas dermatologëve, zbutësit e buzëve përmbajnë përbërës që mund të irritojnë ose të thajnë shumë buzët tona.

Këto janë gjëra të tilla si fenoli, kamfuri, mentoli, aromat, aromatizuesit, acidi salicilik dhe vitamina E. Për shembull, një studim arriti në përfundimin se 33% e pacientëve zhvilluan dermatit nga vitamina E.

Specialistët konfirmojnë se duhet të aplikojmë balsam buzësh jo më shumë se 3 herë në ditë. Pas zgjimit, pasi të keni ngrënë/pirë, dhe menjëherë para gjumit. Nëse po përdorni tepër balsamin e buzëve, mund të përjetoni acarim ose njolla të vogla rreth zonës së buzëve.

Ndërsa disa mund të thonë se janë të varur nga balsami i buzëve, Drejtori i Veprimit i OCD Joel Rose thotë se kjo nuk është e mundur.

Ne nuk mund të jemi të varur nga balsami i buzëve. Në vend të kësaj, ne bëhemi të varur nga mekanizmi qetësues që marrim nga përdorimi i balsamit të buzëve, shkruan Living.

Nëse dëshironi të gjeni balsamin më të mirë të buzëve dhe të kurseni para, pse të mos e bëni vetë?

Ndiqni këtë recetë me bazë lanoline që mund ta bëni për veten dhe miqtë tuaj.

∙ 1 lugë gjelle gjalpë shea

∙ 1,5 lugë gjelle vaj kokosi

∙ 1 lugë e vogël mjaltë

∙ 1 lugë gjelle dyllë blete

∙ 1 lugë e vogël lanolinë

∙ 5 pika vaj esencial livande (opsionale)

Shkrini vajin e kokosit, dyllin e bletës dhe lanolinën në një tas mbi një tigan me ujë. Përzieni ngadalë ndërsa shkrihet. Pasi të jetë shkrirë, hiqeni atë nga nxehtësia.

loading...